GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Siewierz
Miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Siewierz

O MIEŚCIE

Siewierz

województwo:

Śląskie

region:

Zagłębie Dąbrowskie

ziemia:

Małopolskie

państwo:

Rzeczpospolita Polska

burmistrz:

Zdzisław Banaś

obszar:

38,22 km²

mieszkańcy:

5 485

poczta:

42-470

rejestracje:

SBE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

98% głosów za metropolią



W związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Siewierzu konsultacje trwały od 19 kwietnia do 4 maja 2017 roku. Łącznie oddano 324 głosy, z czego 313 głosów (98%) było na tak, 7 głosów (2%) na nie, a 4 głosy były nieważne. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Siewierzu

Położony w Metropolii Siewierz jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Siewierzu.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych
w spółkach GZM

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Zamek biskupów krakowskich

W niedalekiej odległości od siewierskiego rynku, na niewielkim wzgórzu znajdują się ruiny zamku biskupów krakowskich z pozostałościami fosy. Jest to masywna kamienna budowla sięgająca co najmniej XV wieku, która popadła w ruinę w wieku XIX.

Rynek staromiejski

Siewierz jest miastem z bardzo długą historią. Uzyskał prawa miejskie w 1276 roku i wówczas wytyczono rynek, stanowiący do dziś serce miasta. W pierzei rynku zachowała się charakterystyczna mieszczańska kamienica z XVIII wieku.

Kościół św. Macieja Apostoła

Siewierski kościół św. Macieja Apostoła powstał w XV wieku i był dwukrotnie przebudowywany w wieku XVII i XVIII. Świątynia wybudowana jest w stylu barokowo-klasycystycznym, a otacza ją mur posiadający imponującą Bramę Biskupią

Co wyróżnia Siewierz


Dużą ciekawostką jest, że małopolski Siewierz od roku 1312 z przerwami aż do 1807 był siedzibą niepodległego Księstwa Siewierskiego, niezależnego od Rzeczypospolitej, swoimi granicami częściowo pokrywające się z regionem Zagłębia Dąbrowskiego. Księstwo miało własną gospodarkę, skarb, wojsko oraz surowe prawa z przywilejem katowskim włącznie, co odzwierciedla powiedzenie "Kradnij, zabijaj, ale Siewierz omijaj". W końcowym okresie księstwo było własnością kolejnych biskupów krakowskich, a ostatni z nich używał tytułu księcia siewierskiego jeszcze w XX wieku.

Obecny Siewierz jest jednym z mniejszych miast Metropolii. O średniowiecznym rodowodzie gminy świadczy układ urbanistyczny rynku oraz kilka znaczących zabytków, w tym dwa barokowe kościoły z XVI-XVIII wieku, spore ruiny gotyckiego zamku książąt śląskich, a następnie książęcych biskupów krakowskich, powstałego w XIV wieku, a nawet bardzo stary romański kościół z 1144 roku.

Siewierz jest współcześnie jednym z punktów ruchu turystycznego dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - na terenie gminy znajduje się duża atrakcja wypoczynkowa, jaka jest Zalew Przeczycko-Siewierski, zwany też Jeziorem Przeczyckim. Co warte jest również odnotowania, Siewierz jest bogaty w produkty regionalne. Ma ich aż siedem: żurek siewierski, żołądki z gęsi po siewiersku, wątróbki gęsie po siewiersku, siewierska gęś pieczona, siewierska kaczka pieczona, smalec gęsi oraz borówka siewierska.



Dzielnice Siewierza


Siewierz składają się z następujących dzielnic: Siewierz, Brudzowice, Dziewki, Gołuchowice, Leśniaki, Nowa Wioska, Podwarpie, Tuliszów, Warężyn, Wojkowice Kościelne, Żelisławice. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: Czekanka, Dzierżawa, Hektary, Kuźnica, Kuźnica Piaskowa, Kuźnica Podleśna, Kuźnica Warężyńska, Marcinków, Posady, Podwarężyn, Przedwarężyn, Słowik, Zawarpie.

Pokaż Siewierz w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: