GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Śląscy komandosi zostają terytorialsami

Monika Ligejka / fot. ŚBOT

Dwóch byłych komandosów JWK w Lublińcu po odejściu z jednostki specjalnej postanowiło służyć jako żołnierze-ochotnicy w Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

zdobyte przez lata zarówno w Polsce jak i na misjach doświadczenie wykorzystują by pomagać innym terytorialsom w wojskowym rozwoju. Jak przyznaje jeden z nich, szkolenie ludzi spoza jednostki specjalnej to spore wyzwanie.

- Musimy wrócić do podstaw. Wiele rzeczy w działaniach bojowych robimy automatycznie a tu trzeba się zatrzymać i je krok po kroku wytłumaczyć, pokazać. Nie jest to łatwe, ale daje wielką satysfakcję tym bardziej, gdy widzi się ten zapał naszych młodszych kolegów ich zaangażowanie i chęć wojskowego rozwoju. – podkreśla komandos.

Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas, który w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu był miedzy innymi dowódcą Zespołu Bojowego, przyznaje, że znając od lat obu specjalsów cieszy się, że swoim profesjonalizmem i niezwykłym doświadczeniem we wsparciu militarnym teraz podzielą się z żołnierzami Obrony Terytorialnej.

- To świetny przykład tego jak można wykorzystać wiedzę i umiejętności tak elitarnych żołnierzy, gdy zakończą oni już służbę zawodową. Mam nadzieję, że stanie się to standardem tak jak w Stanach Zjednoczonych gdzie potencjał taki jest zagospodarowany. – dodaje płk. Białas.

Byli komandosi prowadzą nie tylko szkolenia podstawowe, ale i specjalistyczne w tym instruktorskie. Niebawem rozpoczną także szkolenia żołnierzy z GPR K9 WOT, których zadaniem będzie nie tylko działanie podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych w czasie pokoju, ale także działanie z psami w czasie wojny.Udostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: