Metropolia GZM / Krzysztof Malinowski
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zakończyła cykl warsztatów w ramach jesiennej edycji Ogrodów Deszczowych GZM. W tym czasie przeprowadzono cykl warsztatów i zrealizowano 10 ogrodów deszczowych. Łącznie wzięło w nich udział ponad 250 osób.
Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej. W części praktycznej uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego warto zakładać ogrody deszczowe, jaką rolę pełnią w adaptacji do zmian klimatu i jaki mają one wpływ na bioróżnorodność. W części praktycznej uczestnicy zakładali własny ogród deszczowy. Sami układali poszczególne warstwy oraz sadzili rośliny. Do projektu wybrano gatunki dobrze tolerujące zmiany poziomu wody.
Ogród deszczowy gromadzi wodę opadową, która trafia do niego bezpośrednio z dachów. Dzięki specjalnie dobranej donicy lub zbiornikowi, warstwom podłoża, jak również odpowiednio dobranym gatunkom roślin, pomaga w naturalny sposób ograniczyć spływ wód opadowych do kanalizacji i sprawia, że roślinność uwalnia parę wodną do atmosfery stopniowo, także w okresach suchych.
Ogrody deszczowe powstały w 10 lokalizacjach. Były to:
● Świętochłowice – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 10.
● Katowice –Społeczna Szkoła Podstawowa Nasza Dobra Szkoła.
● Ruda Śląska – Zespół Szkół nr 7.
● Sosnowiec – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5.
● Siemianowice Śląskie – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum.
● Bytom – Szkoła Podstawowa nr 33.
● Pilchowice – Wilcza, Zespól Szkolno-Przedszkolny.
● Będzin – Szkoła Podstawowa nr 8.
● Gliwice – Stowarzyszenie GTW.
● Piekary Śląskie – Miejska Szkoła Podstawowa nr 5.
Głównym celem projektu jest edukacja oraz zainteresowanie mieszkańców realizacją przedsięwzięć z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, wspomagających adaptację do zmian klimatu oraz poprawę gospodarowania wodami opadowymi.
Wykonawcą technicznym i merytorycznym całego przedsięwzięcia był Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie.