GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Kierunek GZM – wschód słońca z Metropolią!

Metropoia GZM

Spotkajmy się 1 i 2 lipca! Świętuj z nami urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Metropolia ma już 6 lat i setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. Masz 134 powody do podróży!

Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc. To również okazja do świętowania urodzin. 1 lipca minie 6 lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ubiegłym roku w pierwszej edycji Kierunku GZM wzięło udział ponad 14 tysięcy osób.

Zaczniemy od wschodu słońca nad Metropolią i wspólnego śniadania na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. To właśnie Będzin będzie gospodarzem wydarzenia otwierającego program tegorocznego święta.

Po śniadaniu ruszymy w drogę ścieżkami metropolii. Razem zachwycimy się zabytkami, przyrodą, historiami miejsc i ludzi. Czekają na nas 133 mikrowyprawy po wszystkich 41 gminach tworzących GZM. Mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, relaksujące bądź sportowe, dla rodzin z dzieci, dla młodzieży i dla nieco starszych. Jest w czym wybierać, bo gminy GZM są naprawdę niezwykłe.

Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Będzie po naszemu. Sąsiedzi zapraszają sąsiadów, aby lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas. Po prostu mikro, makro, Metropolia.

Bytom zachwyci nas pięknem klatek schodowych i secesyjnych kamienic, Gliwice historiami wyjątkowych gości, którzy kiedyś odwiedzili to miasto. W Zabrzu zajrzymy za mury aresztu i do fabryki organów. Odwiedzimy skrywane przed publicznością zakamarki chorzowskiego teatru, dąbrowskiego pałacu kultury, a nawet lotniska.

Na wody Kanału Gliwickiego wypłyniemy statkiem, a na Czarną i Białą Przemszę – kajakiem. Na ulice Tychów, śladami Ryśka Riedla, wyjedziemy trolejbusem. Zabytkowym Ikarusem kursować będziemy z Tarnowskich Gór, przez Świerklaniec, do lotniska. Na rowerze zjedziemy niemal cały podregion tyski.

W Rudzie Śląskiej szukać będziemy śladów zaginionej Atlantydy z węgla, w Katowicach spacerować w cieniu murckowskich buków. W Bobrownikach szukać będziemy śladów… oczywiście bobrów, a w Siemianowicach sprawdzimy, czy kosmatka owłosiona jest tak groźna, jak wskazuje na to jej nazwa.

To zaledwie garstka propozycji. Masz 134 powodów do podróży. Spotkajmy się, aby poznawać Metropolię – i poznawać się w Metropolii. – Kierunek GZM – niesztampowy sposób, na niespieszne odkrywania bogactwa i różnorodności miejsc wokół nas.


Na rowerze, autobusem, a może statkiem?

Tegoroczny program pozwoli doświadczyć Metropolii w niemal każdy możliwy sposób. Z perspektywy rowerowego siodełka zobaczymy najciekawsze zakątki Rudy Śląskiej, Pyskowic i gminy Gierałtowice. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również rajd rowerowy po terenie gmin południowej części Metropolii. Jego organizatorzy przewidzieli dwa warianty trasy, krótszy dla jeżdżących rekreacyjnie i dłuższy, bardziej wymagający. Oba warianty wystartują w Lędzinach, na górze Klimont.

Rezerwacje i transport

To tylko próbka tego, co czeka nas 1 i 2 lipca. Łącznie na program Kierunku GZM złożą się 133 mikrowyprawy i jedno wydarzenie specjalne.

Wszystkie wydarzenia dla ich uczestników są bezpłatne. Na wiele z nich obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Kierunek GZM to także bezpłatny transport dla jego uczestników - 1 i 2 lipca 2023 r. wszyscy uczestnicy święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą mogli jeździć za darmo komunikacją miejską. Pobierz specjalny bilet, który upoważnia do bezpłatnego przejazdu autobusami, tramwajami i trolejbusami ZTM.

kupon na bezpłatne przejazdyKupon ten uprawnia do bezpłatnego przejazdu jednego pasażera wszystkimi środkami lokalnego transportu zbiorowego, organizowanego przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Pasażer jest zobowiązany okazać niniejszy kupon na żądanie kontrolera biletów lub innych osób do tego upoważnionych.

Zapraszamy!

Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Będzie po naszemu. Sąsiedzi zapraszają sąsiadów, aby lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas. Po prostu mikro, makro, Metropolia.

Szczegółowy program, informacje o dokładnych lokalizacjach, transporcie i rejestracji znajdują się na specjalnej stronie:

Kierunek GZMUdostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: