GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Znamy już datę kolejnego święta Metropolii

Metropolia GZM

Kierunek GZM to nic innego jak festiwal wycieczek po ciekawych i intrygujących miejscach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W tym roku wydarzenie potrwa nie jeden, ale dwa dni i odbędzie się 1 i 2 lipca. O programie imprezy zdecyduje konkurs.

W tym roku impreza wystartuje w sobotę o godzinie wschodu słońca, czyli o 4:36, a zakończy po 41 godzinach, czyli w niedzielę o 21:36.

– Świętować będziemy tyle godzin, ile gmin tworzy Metropolię – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. – Już nasze ubiegłoroczne, pierwsze świętowanie Kierunku GZM okazało się sukcesem. Wzięło w nim udział, w różnej formie, ponad 14 tysięcy osób. W tym roku, dzięki wydłużeniu czasu trwania wydarzenia do dwóch dni, uda nam się ten sukces co najmniej powtórzyć. Szczególnie pierwszy dzień imprezy – sobota – będzie miał wyjątkowy, odświętny charakter. 1 lipca wypadnie szósta rocznica utworzenia Metropolii – dodaje przewodniczący Karolczak.

Konkurs dla gmin

O programie wydarzenia zdecydują wyniki konkursu. Każda z tworzących Metropolię 41 gmin może złożyć maksymalnie 3 wnioski na organizację wycieczek i jeden wniosek na organizację wydarzenia specjalnego. O wyborze wycieczek zdecyduje specjalna komisja na podstawie przyjętego przez zarząd GZM regulaminu.

– Już pierwsza edycja święta pokazała, że o kreatywność pomysłów zgłaszanych przez gminy, nie musimy się martwić – mówi Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM. – Zależy nam na tym, aby wycieczki pozwoliły ich uczestnikom doświadczyć Metropolii w nieoczywisty sposób, by stały się okazją do odkrycia, na nowo lub po raz pierwszy, naszego lokalnego dziedzictwa – dodaje Kosmala.

Termin składania wniosków w konkursie dla gmin mija 21 marca.

Pierwsza edycja

Na program pierwszej, ubiegłorocznej edycji Kierunku GZM złożyły się 94 wydarzenia, w tym 68 mikrowypraw do nietuzinkowych miejsc rozsianych po całej Metropolii. Ich uczestnicy przebyli razem 1365 kilometrów i odwiedzili 490 obiektów.

Żaglówką, kajakiem, rowerem czy pieszo – walory przyrodnicze Metropolii uczestnicy wycieczek poznawali w każdy z możliwych sposobów. Nietypowo przemierzano również miasta. Ciekawe miejsca w Będzinie można było poznać podróżując Ikarusem, w Tychach miejsca związane z Ryśkiem Riedlem – trolejbusem. Motywem przewodnim miejskich spacerów w Chorzowie były witraże, a w Katowicach szeroko rozumiany street art. W Bytomiu na zwiedzanie rezerwatu Segiet uczestnicy dojechali kolejką wąskotorową.

Wydarzenie jest skierowane do osób chcących ciekawie spędzić czas i przy okazji lepiej poznać Metropolię. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.Udostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: