GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Katowice i Gliwice gospodarzami mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn 2022

Metropolia GZM, fot. Metropolia GZM

Legendarny katowicki Spodek i jego nowowybudowany gliwicki odpowiednik, Arena, łączą siły i pomieszczą mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn. Wszystkie rozgrywane w Polsce mecze tegorocznych mistrzostw odbędą się w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Katowice i Gliwice będą miastami–gospodarzami mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn 2022. Taką informację przekazali 3 czerwca podczas briefingu prasowego w Katowicach Premier Mateusz Morawiecki, Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk oraz Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski.

Decyzją Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), która w marcu odebrała Rosji prawa do organizacji tego prestiżowego turnieju, gospodarzami tegorocznych mistrzostw świata zostały Polska i Słowenia.

– Bardzo dobrze się stało, że Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej odebrała Rosji organizację tych mistrzostw i przekazała ją Polsce i Słowenii. Nie może być nagrody dla państwa, które wszczyna wojnę. Polacy udowodnili, że potrafimy organizować wielkie imprezy sportowe. Mamy znakomite umiejętności operacyjne i to zostało docenione – powiedział Premier RP Mateusz Morawiecki.

– Cieszę się, że w oczach międzynarodowej federacji piłki siatkowej Polska okazała się być najlepszym kandydatem, który wspólnie ze Słowenią, w tak krótkim czasie przeprowadzi zawody w randze mistrzostw świata. To pokazuje, że jesteśmy sprawnym i liczącym się na świecie partnerem, posiadającym odpowiednie zaplecze infrastrukturalne a także ludzi z pasją gotowych do podjęcia się największych sportowych i organizacyjnych wyzwań. Wierzę, że miasta gospodarz – Katowice i Gliwice staną się arenami zmagań na najwyższym poziomie, dostarczając najlepszym kibicom na świecie wielu niezapomnianych emocji – powiedział Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

– Jestem szczęśliwy, że najważniejszy turniej 2022 roku odbędzie się na Śląsku. Dzięki olbrzymiemu wsparciu rządu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Sportu i Turystyki będziemy w stanie zorganizować w bardzo krótkim terminie tak wielką imprezę. Dziękuję bardzo władzom Katowic, Gliwic oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii za podjęcie się trudu współorganizacji. Jestem przekonany, że katowicki Spodek i Arena Gliwice są dla kibiców wymarzonymi miejscami na to wielkie siatkarskie święto – powiedział Sebastian Świderski, Prezes PZPS.

Prezydenci miast – gospodarzy mistrzostw świata, Marcin Krupa, Prezydent Katowic oraz Adam Neumann, Prezydent Gliwic zgodnie potwierdzili, że duże widowiska sportowe, które gościły w tych miastach już w przeszłości dostarczały kibicom niezapomnianych emocji i nie mają wątpliwości, że analogicznie będzie w trakcie tegorocznych finałów mistrzostw świata. Zapewnili jednocześnie, że obiekty, na których odbywać się będzie impreza spełniają najwyższe europejskie standardy, pozwalające gościć gwiazdy światowego formatu.

– Wspólna organizacja mistrzostw przez Katowice i Gliwice, to przykład fantastycznej współpracy naszych miast w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którą razem tworzymy. Organizacja tego wydarzenia w dwóch pięknych halach widowiskowo-sportowych: legendarnym katowickim Spodku i nowoczesnej Arenie w Gliwicach, pokazuje, że działając razem, mamy szansę pokazać, że nasz potencjał jest nieporównywalnie większy. To pierwsze tak duże wydarzenie, które wspólnie zorganizujemy. To dobry początek, bo wspólnie z Katowicami i Sosnowcem chcemy również ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jesteśmy przekonani, że wszyscy kibice, którzy przyjadą na mecze siatkówki, będą mogli również odkrywać wyjątkową ofertę turystyczną i wypoczynkową miast i gmin GZM – powiedział Grzegorz Kwitek, Członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn 2022

Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn, które zorganizują wspólnie Polska i Słowenia, odbędą się w dniach 26 sierpnia – 11 września 2022 r. Impreza została wcześniej odebrana Rosji przez FIVB. Będzie to 20. edycja siatkarskich MŚ mężczyzn. Pierwsze odbyły się w 1949 r. w Pradze, ostatnie w 2018 r. we Włoszech i Bułgarii.

Dla reprezentacji Polski będzie to 18. start na siatkarskich MŚ. Do tej pory największe sukcesy biało-czerwonych to złote medale z lat 1974, 2014 i 2018. W tym roku nasi siatkarze będą walczyć o trzeci kolejny tytuł mistrzów świata! W 2014 – gdy MŚ odbywały się w naszym kraju – biało-czerwoni świętowali sukces w katowickim Spodku. Cztery lata później – gdy turniej odbywał się w Bułgarii i Włoszech – mecz o złoto odbył się w Turynie.

W mistrzostwach świata 2022 Polscy siatkarze wystartują pod wodzą nowego szkoleniowca – Nikoli Grbicia (Serb, mistrz olimpijski Sydney 2000), który w poprzednim sezonie wraz z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzynem-Koźle sięgnął po historyczne złoto Ligi Mistrzów – pierwsze od 1978 roku.

Harmonogram meczów MŚ mężczyzn:

Katowice:
26-31 sierpnia:
● Grupa A (Ukraina, Serbia, Tunezja, Portoryko)
● Grupa C (Polska, USA, Meksyk, Bułgaria)
10 i 11 września:
● 2 półfinały i 2 mecze o medale

Gliwice:
4 i 6 września:
● 4 mecze 1/8 finału
8 września:
● 2 ćwierćfinałyUdostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: