GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Najpierw autobusy na wodór, niebawem elektrownie

Metropolia GZM

Energetyka będzie rozwijać się w kierunku wodoru. Pierwsze całkowicie wodorowe elektrownie będą uruchamiane od 2030 roku. Dobrze byłoby, żeby pierwsze z nich powstawały w Śląskiem – mówi prof. Janusz Kotowicz z Politechniki Śląskiej na łamach magazynu „W Metropolii” o tym, dlaczego wodór jest paliwem przyszłości i może stać się nową specjalizacją naszego regionu.

Zanim jednak z naszych gniazdek popłynie prąd z wodoru, wcześniej na ulice mogą wyjechać autobusy zasilane tym paliwem właśnie. Metropolia jest przed zakupem pierwszych 20 takich pojazdów. Skala tego zamówienia pokazuje, że do tematu GZM podchodzi testowo i ostrożnie. To innowacyjna technologia i chociaż jest wciąż droższa niż zasilanie konwencjonalne, to analizy światowe pokazują, że ceny pojazdów na wodór już teraz obniżają się w szybszym tempie niż bateryjnych.

W najnowszym numerze również rozmowa o kryzysie, który trwa od wieków, ale nie jest nam tak dobrze znany. Chodzi o chaos przestrzenny, na którym rocznie tracimy ok. 84 mld zł. Prof. Przemysław Śleszyński z PAN oraz Paula Kukołowicz, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwracają uwagę, że każdy nadmiarowy metr infrastruktury z dala od zwartej zabudowy, to dodatkowy koszt ponad 1600 zł. W skali kraju koszty nadmiarowych dojazdów do pracy obliczono na kilkaset miliardów złotych w jednym pokoleniu i to tylko dla największych miast. Do tego dochodzą koszty zdrowotne z powodu smogu, gdyż wiele domów jest opalanych węglem.

„W Metropolii”

Magazyn informacyjny „W Metropolii” to bezpłatny dwumiesięcznik, wydawany od września 2020 roku.

Publikacja przybliża zadania i projekty realizowane przez GZM, mówi o jej celach i planach rozwoju. Pismo promuje ideę samorządowej współpracy, pokazuje zachodzące wewnątrz procesy, opisuje bieżące wydarzenia.

W wersji drukowanej magazyn ukazuje się jako insert w dwóch gazetach regionalnych „Dzienniku Zachodnim” i „Gazecie Wyborczej” oraz kolportowany jest bezpośrednio przez gminy wchodzące w skład Metropolii.Udostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: