GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Głowy do góry! Po 90 latach Zeppelin znów nad Gliwicami

UM Gliwice, fot. mat. UM

Pierwszy raz wielki powietrzny sterowiec zasilany pięcioma dieslowskimi silnikami Maybacha pokazał się nad Gliwicami w 1929 roku. Za drugim razem, 5 lipca 1931 r., długi na 230 metrów „Graf Zeppelin” nie tylko przelatywał, ale i widowiskowo lądował na jedynym w tej części ówczesnych Niemiec lotnisku, mogącym przyjąć maszynę o długości ponad dwóch boisk piłkarskich.

Trzeci przelot „cygara” – Zeppelina ZF – nad Gliwicami szykuje się 11 września w ramach wydarzenia organizowanego przez Grupę ZF.

Światowy lider rozwiązań technologicznych dla branży motoryzacyjnej, tworzonych m.in. w swoich centrach inżynieryjnych i zakładach produkcyjnych w Polsce, promuje w ten sposób strategię rozwoju mobilności nowej generacji pod hasłem „Next Generation Mobility. NOW”. Polska trasa Zeppelina ZF rozpocznie się w sobotę 11 września w Katowicach. Tego dnia sterowiec będzie latał również na Gliwicami, a w kolejnych dniach nad Częstochową (12 września), Bielskiem-Białą i Czechowicami-Dziedzicami (14 września) oraz Wrocławiem (15–16 września).

Trasę przelotu będzie można śledzić w czasie rzeczywistym w serwisie FlightRadar24, wpisując numer indentyfikacyjny „DLZNT”. Więcej informacji na temat Zeppelina znajduje się na stronie www.zf.com/pl/zeppelin oraz na profiluFacebooka.

5 lipca 1931 r. Wizyta sterowca „Graf Zeppelin” na lotnisku w Gliwicach (Oberschlesien Flughafen Gleiwitz). Efektowne lądowanie oraz pokazy lotnicze, które towarzyszyły temu wydarzeniu, oglądało aż 200 tys. widzów!Udostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: