GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


W Gliwicach powstała nowoczesna ogrzewalnia dla bezdomnych

UM Gliwice (mf) / fot. Z. Daniec

Zakończyły się prace przy budowie ogrzewalni u zbiegu ulic Noakowskiego i Dworskiej w Gliwicach. Do dyspozycji osób zmagających się z bezdomnością jest 30 miejsc.

Po wejściu do placówki osoba przyjmowana może skorzystać z odrębnej łazienki oraz uzyskać odzież na wymianę. Jeśli posiada własne ubranie w dobrym stanie, może je wyprać w pralce, która jest na wyposażeniu placówki. W budynku znajduje się ponadto pomieszczenie gospodarcze oraz służbowe dla pracownika socjalnego z szatnią i łazienką.

Obiekt jest nowoczesny, wyposażony w pompę ciepła, kolektory słoneczne, ma nowatorski system ogrzewania i uzyskał certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej. Całodobowa ogrzewalnia jest czynna od 1 stycznia, prowadzi ją Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Nowoczesny modułowy budynek zastąpił zlikwidowaną po 18 latach ogrzewalnię przy ul. Składowej. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W nowym obiekcie do dyspozycji osób potrzebujących są m.in. wyposażone w krzesła dwa pomieszczenia pobytowe, w tym jedno o powierzchni ponad 50 m2 z przeznaczeniem dla mężczyzn oraz drugie mniejsze z przeznaczeniem dla kobiet.

Każde z pomieszczeń posiada dostęp do oddzielnej łazienki. Do dyspozycji osób potrzebujących jest kącik kuchenny, w którym można przygotować m.in. gorący napój.

Nowa ogrzewalnia kosztowała ponad 735 tys. zł i została dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (726 587,76 zł). Pozostała kwota pochodziła z budżetu miejskiego.

Schronisko św. Brata Alberta w Gliwicach-Bojkowie od środka:Udostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: