GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Rowery miejskie w Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich

Marek Pogorzelski / fot. Nextbike Polska, YouTube TrochuRoweru

W Świętochłowicach oraz Siemianowicach Śląskich kończą się realizowane przez Nextbike Polska pilotażowe programy systemu rowerów miejskich. Rowery będzie można wypożyczać do niedzieli. Potem przyjdzie czas na analizę danych i sformułowanie rekomendacji dotyczących przyszłego kształtu ewentualnych systemów.

Programy pilotażowe trwały przez trzy ostatnie miesiące. W Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich dostępne były po 4 stacje wypożyczeń i po 32 rowery różnych typów. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia było bezpłatne.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników w obu miastach. Widać, że mieszkańcy chętnie korzystają z rowerów. Przez trzy miesiące zebraliśmy mnóstwo danych do analizy. Już teraz widzimy, że docelowo systemy w obu miastach powinny się od siebie różnić. Wkrótce przedstawimy władzom raporty oraz rekomendacje dotyczące kształtu ewentualnych przyszłych systemów rowerowych – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

"Świętochłowicki Rower Miejski – Wakacyjny Program Pilotażowy 2018" został w tym roku wypożyczony niemal 4000 razy. W systemie zarejestrowało się ponad 1000 osób. Użytkownicy najchętniej korzystali ze stacji Skałka. Najpopularniejszą trasą była przejażdżka między stacjami Skałka a Piaśniki Biblioteka.

- Cieszy nas tak duże zainteresowanie mieszkańców rowerem miejskim i zamierzamy ten projekt kontynuować z większą ilością stacji i rowerów. W tym roku zdecydowaliśmy na program pilotażowy, aby poznać preferencje świętochłowiczan w tym zakresie. Pomoże nam to w następnych latach jak najlepiej dopasować system roweru miejskiego do potrzeb mieszkańców. Mamy w planach również rozbudowę ścieżek rowerowych w Świętochłowicach. Chcemy je też połączyć z sąsiednimi miastami tak, aby można było swobodnie i bezpiecznie na dwóch kółkach poruszać się po całym regionie. W ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii trwają prace nad stworzeniem roweru metropolitalnego. Świętochłowice będą z pewnością jego ważną częścią jako miasto położone w centrum naszej konurbacji - mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

W systemie "Siemianowickiego Roweru Miejskiego" zarejestrowało się niemal 1900 użytkowników. Wypożyczyli oni rowery ponad 7,6 tysiąca razy. Najchętniej ze stacji Centrum. Najczęściej pokonywana trasa wiodła od stacji Centrum do stacji Michałkowice.

- Bardzo się cieszymy z faktu, że blisko 2 tysiące mieszkańców zdecydowało się dołączyć do grupy osób, które traktują rower jako alternatywny środek transportu miejskiego wobec auta bądź komunikacji miejskiej. Widać to było zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych, gdy stacje dokujące były puste. Warto w tym momencie zaznaczyć, że program pilotażowy potwierdził nasze urzędnicze założenia, że rower miejski powinien być obowiązkowym i standardowym elementem wyposażenia każdej gminy w Metropolii, a nie sezonową ciekawostką rekreacyjną – mówi Piotr Kochanek, rzecznik prasowy siemianowickiego magistratu.

Zarejestrowane w siemianowickim i świętochłowickim systemie konta użytkowników pozostają aktywne. Można dzięki nim wypożyczyć rower w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu lub dowolnym innym systemie Nextbike w Polsce lub za granicą.

Siemianowicki Rower Miejski i Świętochłowicki Rower Miejski to nie pierwsze programy pilotażowe realizowane przez Nextbike w województwie śląskim. W ubiegłym roku rowery mieli okazję przetestować m.in. mieszkańcy Pszczyny i Tychów. Wyniki były na tyle dobre, że w tym roku wdrożono w obu miastach pełnowymiarowe systemy rowerowe.



Udostępnij artykuł!




Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: