GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Zbrosławice
Gmina wiejska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Zbrosławice

O GMINIE

Zbrosławice

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

wójt:

Wiesław Olszewski

obszar:

148,71 km²

mieszkańcy:

15 879

poczta:

42-674

rejestracje:

STA

KONSULTACJE SPOŁECZNE

95% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Zbrosławicach konsultacje trwały od 14 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 131 głosów, z czego 120 głosów (95%) było na tak, 6 głosów (5%) na nie, a 5 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Zbrosławicach

Położone w Metropolii Zbrosławice są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Zbrosławicach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Zbrosławice


Gmina Zbrosławice jest drugą co do wielkości, po Rudzińcu, gminą wiejską w Metropolii. Mikroklimat na terenie gminy sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego i nerwowego. Funkcjonuje tu Sanatorium Rehabilitacyjne Neuropsychiatrii Kamieniec-Zbrosławice oraz ośrodek „Caritas”. Natomiast w gminnym sołectwie Karchowice znajduje się Zabytkowa Stacja Wodociągowa „Zawada” wpisana na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

W gminie znajduje się wiele interesujących pałaców wybudowanych w różnym okresie i stylach, m.in. położony w sołectwie Łubie XIX-wieczny pałac rodu Baildon - znanej śląskiej rodziny przemysłowców i posiadaczy ziemskich wywodzącej się ze Szkocji. Pierwszym przedstawicielem rodziny na Śląsku był John Baildon - inżynier i twórca nowoczesnego hutnictwa, budowniczy pierwszych pieców hutniczych na koks. Uczestniczył w budowie wielu hut na terenie dzisiejszej Metropolii, m.in. Huty Baildon w Katowicach. Klasycystyczny pałac w Łybiu wybudowany został jako siedziba rodowa, obecnie nie pełni jednak tej roli i mieści się w nim dom opieki społecznej.Sołectwa Zbrosławic


Zbrosławice składają się z następujących sołectw: Boniowice, Czekanów, Jasiona, Jaśkowice, Kamieniec, Karchowice, Kopienica, Księży Las, Laryszów, Łubie, Łubki, Miedary, Przezchlebie, Ptakowice, Szałsza, Świętoszowice, Wieszowa, Wilkowice, Zawada, Zbrosławice, Ziemięcice. Używane są też zwyczajowe nazwy części gminy: Kopanina, Kuźnica, Łubki, Piekło.

Pokaż Zbrosławice w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: