GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Zabrze
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Zabrze

O MIEŚCIE

Zabrze

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Małgorzata Mańka-Szulik

obszar:

80,40 km²

mieszkańcy:

175 882

poczta:

41-800 - 41-820

rejestracje:

SZ

KONSULTACJE SPOŁECZNE

96% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Zabrzu konsultacje trwały od 13 do 26 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 178 głosów, z czego 156 głosów (96%) było na tak, 7 głosów (4%) na nie, a 15 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Zabrzu

Położone w Metropolii Zabrze jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Zabrzu.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Zabrze


W 1905 roku z połączenia Starego Zabrza, Małego Zabrza i Doroty powstała jedna gmina wiejska Zabrze. Już na starcie gmina liczyła 54 228 mieszkańców i była największą wsią ówczesnej Europy. Prawa miejskie nadano Zabrzu dopiero w 1922 roku.

W okresie 1922–1939 teren dzisiejszego miasta był przedzielony granicą państwową. W wyniku plebiscytu i powstań nastąpił podział regionu - Kończyce, Pawłów i Makoszowy przydzielono Polsce, a pozostałe gminy pozostały w Niemczech.

W Zabrzu znajduje się wiele zabytkowych obiektów, głównie z przełomu XIX i XX wieku, takich jak kamienice mieszczańskie, osiedla robotnicze, budynki sakralne oraz obiekty poprzemysłowe, m.in. imponujące wieże ciśnień, kopalniane wieże wyciągowe oraz dwie zabytkowe kopalnie "Luiza" i "Guido".Dzielnice Zabrza


Zabrze składają się z następujących dzielnic: Biskupice, Centrum Południe, Centrum Północ, Grzybowice, Guido, Helenka, Kończyce, Maciejów, Makoszowy, Mikulczyce, Pawłów, Rokitnica, Zaborze Południe, Zaborze Północ, Zandka. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: Borsiga, Janek, Mikołaja Kopernika, Młodego Górnika, Tadeusza Kotarbińskiego.

Pokaż Zabrze w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: