GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Wojkowice
Miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Wojkowice

O MIEŚCIE

Wojkowice

województwo:

Śląskie

region:

Zagłębie Dąbrowskie

ziemia:

Małopolska

państwo:

Rzeczpospolita Polska

burmistrz:

Tomasz Szczerba

obszar:

12,77 km²

mieszkańcy:

9 078

poczta:

42-580

rejestracje:

SBE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

83% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Wojkowicach konsultacje trwały od 21 kwietnia do 4 maja 2017 roku. Łącznie oddano 114 głosów, z czego 92 głosy (83%) były na tak, 19 głosów (17%) na nie, a 3 głosy były nieważne. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Wojkowicach

Położone w Metropolii Wojkowice są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Wojkowicach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Wojkowice


Wojkowice Komorne były wsią biskupstwa krakowskiego w księstwie siewierskim. Jako wioska aż do końca 1954 r. należały do gminy Bobrowniki. Usamodzielniły się w 1955 roku, a w 1962 otrzymały prawa miejskie pod nazwą Wojkowice. W lutym 1977 r. Wojkowice włączono do Będzina, następnie wróciły do statusu samodzielnego miasta w 1992 r.

W gminie znajdują się zabudowania nieczynnej kopalni węgla kamiennego "Jowisz". Pomysłodawcami utworzenia tej kopalni byli właściciele największych łódzkich zakładów włókienniczych. Dzięki kopalni zakłady zaopatrywane byłyby w węgiel bez konieczności ich kupowania. W 1907 roku rozpoczęto drążenie pierwszych szybów "Karol" i "Edward", a w 1918 roku wydobyto 150 tys. ton węgla, dzięki czemu kopalnia była ówczesnym liderem w całym Zagłębiu Dąbrowskim. Ostatnią tonę węgla wydobyto w 2000 roku, a sześć lat później kopalnia została zlikwidowana.Dzielnice Wojkowic


Wojkowice składają się z następujących dzielnic: Wojkowice Komorne, Brzeziny, Krzyżówka, Łęg, Skrzynówek, Wydzierów. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: I Kolonia, II Kolonia, Kolonia Urzędnicza, Osiedle Sucharskiego.

Pokaż Wojkowice w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: