GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Tychy
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Tychy

O MIEŚCIE

Tychy

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Andrzej Dziuba

obszar:

81,81 km²

mieszkańcy:

128 415

poczta:

43-100 - 43-135

rejestracje:

ST

KONSULTACJE SPOŁECZNE

84% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Tychach konsultacje trwały od 14 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 533 głosy, z czego 409 głosów (84%) było na tak, 76 głosów (16%) na nie, a 48 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Tychach

Położone w Metropolii Tychy są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Tychach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Polecamy: Ślusarz na telefon w Tychach

Co wyróżnia Tychy


Miasto Tychy do połowy XX wieku było wiejską gminą. W 1950 polski rząd specjalną uchwałą zadecydował o rozbudowie Tychów oraz nadał gminie ustrój miejski, włączając do niej sąsiednie miejscowości - Paprocany i Wilkowyje. Rozpoczęto budowę miasta Nowe Tychy, które spełniać miało rolę miasta-sypialni dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego - dzisiejszej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Uzasadnieniem dla decyzji o budowie miasta Nowe Tychy był opracowany już w 1949 roku plan deglomeracji GOP. Zakładał on podział regionu na dwie strefy. Strefa „A” obejmowała centralną, zurbanizowaną część aglomeracji o dużym zagęszczeniu uciążliwych obiektów przemysłowych przemieszanych z zabudową mieszkalną. Rozwiązaniem występujących tam problemów miało być przeniesienie osiedli do strefy „B”, otaczającej strefę zurbanizowaną pierścieniem o szerokości 10–12 km. Nowe miasta i osiedla miały być sytuowane poza zasięgiem uciążliwości przemysłu ciężkiego, lecz w odległości umożliwiającej dojazd do pracy w strefie centralnej. Za najkorzystniejsze uznano lokalizacje w rejonie Tychów, Tarnowskich Gór, Pyskowic oraz Ząbkowic, dzisiejszej dzielnicy Dąbrowy Górniczej.

Wybór Nowych Tychów jako pierwszego miasta-sypialni dla GOP nie był przypadkowy. Teren ten od każdej strony otaczają gęste lasy, będące pozostałością dawnej Puszczy Pszczyńskiej, a zarazem znajduje się on w bliskim sąsiedztwie stolicy województwa, Katowic. Pierwsze wybudowane osiedle mieszkaniowe Nowych Tychów zostało oznaczone literą „A”, natomiast następne według kolejnych liter alfabetu.

Tychy są również znane w całym kraju z popularnej marki piwa. Pierwsza wzmianka na temat Browaru Książęcego w Tychach pochodzi z 1629 roku. Był on własnością rodów panujących na ziemi pszczyńskiej. W 1897 w Tychach założono też drugi browar – Browar Obywatelski.Dzielnice Tychów


Tychy składają się z następujących dzielnic: Cielmice, Czułów, Glinka, Jaroszowice, Mąkołowiec, Paprocany, Radziejówka, Stare Tychy, Suble, Śródmieście, Urbanowice, Wartogłowiec, Wilkowyje, Wygorzele, Zawiść, Zwierzyniec, Żwaków. Używane są też nazwy osiedli: „Cztery Pory Roku”, „Honorata”, „Karolina”, „Lucyna”, „Łucja”, „Magdalena”, „Natalia”, „Olga”, „Paulina”, „Regina”, „Stella”, „Teresa”, „Urszula”, „Weronika”, „Zuzanna”, „Anna”, „Barbara”, „Celina”, „Dorota”, „Ewelina”, „Felicja”, „Genowefa".

Pokaż Tychy w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: