GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Świętochłowice
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Świętochłowice

O MIEŚCIE

Świętochłowice

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Daniel Beger

obszar:

13,31 km²

mieszkańcy:

50 750

poczta:

41-600 - 41-608

rejestracje:

SW

KONSULTACJE SPOŁECZNE

100% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Świętochłowicach konsultacje trwały od 14 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 262 głosy, z czego 252 głosy (100%) były na tak, a 10 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Świętochłowicach

Położone w Metropolii Świętochłowice są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Świętochłowicach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Świętochłowice


Świętochłowice należą do najgęściej zaludnionych miejscowości w Polsce i w całej Europie. Chociaż miasto zamieszkuje tylko ok. 50 tys. osób, to na 1 km2 przypada prawie 4 tys. osób, czyli podobnie jak np. w drugim co do ludności mieście Unii Europejskiej, Berlinie. Sytuacja taka wynika z bardzo niewielkiej powierzchni Świętochłowic (ledwie 13,31 km2) i otoczenia ich przez inne gęsto zaludnione miasta - Bytom, Chorzów i Rudę Śląską.

Pomimo wielkiego zaludnienia i zwartej miejskiej zabudowy Świętochłowice były aż do 1947 roku gmina wiejską. Poszukiwania węgla na tym terenie rozpoczęły się z początkiem lat 20. XIX wieku, a w 1825 r. uruchomiono pierwsza kopalnię „Król Saul”. Od tego momentu rozpoczął się intensywny rozwój miejscowości. Przemysłowa przeszłość miasta pozostawiła po sobie szereg cennych zabytków industrialnych jak wielkie szyby górnicze i wieże ciśnień z przełomu XIX i XX wieku.Dzielnice Świętochłowic


Świętochłowice składają się z następujących dzielnic: Centrum, Chropaczów, Lipiny, Piaśniki, Zgoda. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: Kolonia Martinschacht, Kolonia Kolejowa.

Pokaż Świętochłowice w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: