GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Świerklaniec
Gmina wiejska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Świerklaniec

O GMINIE

Świerklaniec

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

wójt:

Marek Cyl

obszar:

44,26 km²

mieszkańcy:

11 888

poczta:

42-622

rejestracje:

STA

KONSULTACJE SPOŁECZNE

74% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Świerklańcu konsultacje trwały od 13 do 26 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 370 głosów, z czego 273 głosy (74%) były na tak, 95 głosów (26%) na nie, a 2 głosy były nieważne. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Świerklańcu

Położony w Metropolii Świerklaniec jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Świerklańcu.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Świerklaniec


Gmina Świerklaniec powstała w 1924 r. ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec. Zasadniczą część gminy stanowi dawna wieś Stare Chechło. 43% gminy zajmują lasy, w skład których zaliczony jest również Park Świerklaniecki, będący pozostałością po historycznym założeniu pałacowo-parkowym XIX-wiecznego wystawnego palacu zwanego popularnie „Małym Wersalem”.

"Mały Wersal" został wybudowany w 1876 roku przez potentata przemysłowego Guido Henckela von Donnersmarcka. Pałac w stylu Ludwika XIII zaprojektował nadworny budowniczy Napoleona III, Hector Lefuel, który był odpowiedzialny m.in. za ostatnią fazę budowy Luwru, dawnego pałacu królewskiego w Paryżu.

Z końcem II wojny światowej pałac, jak również położony obok średniowieczny zamek, został splądrowany i podpalony. Pomimo możliwości odbudowy obu zabytków, w 1962 roku, wbrew zaleceniom konserwatora, obie potężne budowle zostały wysadzone w powietrze i zlikwidowane. Jeszcze wcześniej pałac był systematycznie ograbiany - marmury i kamienne bloki posłużyły m.in. do budowy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, natomiast ozdobną bramę pałacu można dziś zobaczyć w wejściu do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Z zespołu pałacowego do dzisiaj ocalały w Świerklańcu jedynie parkowe baseny, tarasy i fontanny, niewielki budynek zwany Pałacem Kawalera, kościół z grobowcami rodziny dawnych właścicieli oraz fosa średniowiecznego zamku. Szczęśliwie ocalały również imponujące parkowe rzeźby zwierząt autorstwa znanego paryskiego rzeźbiarza Emmanuela Fremieta.Sołectwa Świerklańca


Świerklaniec składa się z następujących sołectw: Nakło Śląskie, Nowe Chechło, Orzech, Świerklaniec. Używane są też zwyczajowe nazwy części gminy: Bizja, Ostrożnica, Wapienniki.

Pokaż Świerklaniec w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: