GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Sosnowiec
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Sosnowiec

O MIEŚCIE

Sosnowiec

województwo:

Śląskie

region:

Zagłębie Dąbrowskie

ziemia:

Małopolska

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Arkadiusz Chęciński

obszar:

91,06 km²

mieszkańcy:

206 516

poczta:

41-200 - 41-225

rejestracje:

SO

KONSULTACJE SPOŁECZNE

77% głosów za metropolią



W związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Sosnowcu konsultacje trwały od 11 do 24 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 190 głosów, z czego 142 głosy (77%) były na tak, 43 głosy (23%) na nie, a 5 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Sosnowcu

Położony w Metropolii Sosnowiec jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Sosnowcu.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Polecamy: Pogotowie Ślusarskie w Sosnowcu

Co wyróżnia Sosnowiec


Sosnowiec jest najludniejszym miastem Zagłębia Dąbrowskiego oraz, pomimo wywodzenia się nazwy regionu od Dąbrowy Górniczej, jego stolicą. Miasto rozrosło się na skutek rozwoju przemysłu ciężkiego oraz w wyniku korzystnych dla siebie decyzji politycznych. Najpierw w czasach zaborów poprowadzono przez nie główną linię kolejową z pruskiego Śląska do Cesarstwa Rosyjskiego, by ominąć austro-węgierskie Jaworzno. Następnie w okresie Polski Ludowej miasto mocno rozbudowywano jako przeciwwagę do Katowic i zaplecze mieszkalne dla dąbrowskiej huty.

Prawa miejskie uzyskał Sosnowiec bardzo późno, bo dopiero w 1902 roku. Ma on jednak o wiele dłuższą historię, dzięki czemu można w mieście znaleźć wiele interesujących zabytków, w tym najstarszy, jakim jest wielokrotnie przebudowywany zamek obronny z późnego Średniowiecza. Poza osiedlami robotniczymi z różnych okresów, charakterystycznymi dla obszarów przemysłowych, w Sosnowcu możemy spotkać sporo wystawnych pałaców z przełomu XIX i XX wieku, wybudowanych przez bogatych przemysłowców, a także wiele interesujących obiektów sakralnych, m.in. pozostała po zaborcach prawosławna cerkiew oraz unikatowy zabytkowy cmentarz wielowyznaniowy, podzielony na 4 części: katolicką, ewangelicką, prawosławną i żydowską.

Sosnowiec jest jednym z nielicznych miast, które rozrosły się powierzchniowo nie tylko wskutek włączenia w całości okolicznych mniejszych gmin, ale również części innych dużych miast - w połowie XX wieku Sosnowiec przejął część miasta Jaworzna (dzielnica Jęzor) oraz część miasta Szopienice (nowowybudowany tam Stadion Ludowy). Tym samym to małopolskie miasto, dzięki terenowi stadionu, znajduje się obecnie częściowo na Śląsku.



Dzielnice Sosnowca


Sosnowiec składają się z następujących dzielnic: Dańdówka, Dębowa Góra, Jęzor, Kazimierz Górniczy, Klimontów, Maczki, Milowice, Czarnuchowice, Modrzejów, Niwka, Ostra Górka, Ostrowy Górnicze, Pogoń, Porąbka, Radocha, Rudna, Sielec, Stary Sosnowiec, Środula, Śródmieście, Zagórze. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: Abisynia, Bobrek, Bory, Juliusz, Konstantynów, Środulka, Wygwizdów.

Pokaż Sosnowiec w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: