GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Sławków
Miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Sławków

O MIEŚCIE

Sławków

województwo:

Śląskie

region:

Zagłębie Dąbrowskie

ziemia:

Małopolska

państwo:

Rzeczpospolita Polska

burmistrz:

Rafał Adamczyk

obszar:

36,6 km²

mieszkańcy:

7 092

poczta:

41-260

rejestracje:

SBE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

97% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Sławkowie konsultacje trwały od 13 do 26 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 233 głosy, z czego 219 głosów (97%) było na tak, 6 głosów (3%) na nie, a 8 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Sławkowie

Położony w Metropolii Sławków jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Sławkowie.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Sławków


Sławków jest miastem o średniowiecznym rodowodzie i chociaż nie posiada imponujących zabytków, to po jego układzie urbanistycznym, m.in. dużym kwadratowym rynku, widać, że był miastem o sporym znaczeniu. W Sławkowie znajdował się np. datowany na 1283 rok jeden z zamków obronnych biskupów krakowskich. Dziś widoczne są jedynie ruiny wieży mieszkalnej tego zamku, jednak w dobrym stanie jest inna równie stara sławkowska budowla - szczęśliwie ocalała austeria, czyli średniowieczna karczma o wysokim standardzie. Ten ciekawy drewniano-kamienny zabytek posiada charakterystyczne kolumnowe podcienia, które kiedyś miały prawie wszystkie budynki wokół sławkowskiego rynku.

Gmina Sławków w ostatniej reformie administracyjnej w 1999 roku został przydzielony do powiatu olkuskiego w województwie małopolskim, jednak w wyniku silnych związków z resztą miast Zagłębia Dąbrowskiego które ulokowano w województwie śląskim, po trzech latach przyłączono Sławków do powiatu będzińskiego, a tym samym do województwa śląskiego.

Wielkim gospodarczym atutem Sławkowa jest usytuowanie na jego obszarze końcowej stacji Linii Hutniczej Szerokotorowej z czterema terminalami przeładunkowymi. Tory te wybudowano na potrzeby ulokowanej w Dąbrowie Górniczej, przy granicy Sławkowa, Huty Katowice w celu niewymagającego przeładunku importu rudy żelaza i eksportu siarki z ówczesnym Związkiem Radzieckim. Dzięki temu Sławków jest najdalej na zachód wysuniętym miejscem w Europie, do którego sięga kolej szerokotorowa o prześwicie 1520 mm, dając również Metropolii dogodne połączenie kolejowe z Ukrainą, rosyjską koleją transsyberyjską oraz z Chinami.Dzielnice Sławkowa


Sławków składają się z następujących dzielnic: Burki, Centrum, Ciołkowizna, Dębniki, Dębowa Góra, Garbierze, Groniec, Kolonia Chwaliboskie, Kołdaczka, Komora, Korzeniec, Kozibrodek, Kozioł I, Kozioł II, Michałów, Miedawa, Niwa, Niwka, Piasek, Piernikarka, Ryszka, Zagrody, Stawki, Trzewiczek, Walcownia, Zagródki. Używana jest też nazwa części miasta: Osiedle PCK.

Pokaż Sławków w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: