GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Siemianowice Śląskie
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Siemianowice Śląskie

O MIEŚCIE

Siemianowice Śląskie

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Rafał Piech

obszar:

25,5 km²

mieszkańcy:

68 011

poczta:

41-100, 41-103 i 41-106

rejestracje:

SI

KONSULTACJE SPOŁECZNE

94% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Siemianowicach Śląskich konsultacje trwały od 13 do 26 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 189 głosów, z czego 169 głosów (94%) było na tak, 10 głosów (6%) na nie, a 10 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Siemianowicach Śląskich

Położone w Metropolii Siemianowice Śląskie są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Siemianowicach Śląskich.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Siemianowice Śląskie


W momencie nadania Siemianowicom praw miejskich, w 1932 roku, ta licząca wtedy 43 tys. mieszkańców gmina była ewenementem w skali całej Europy - uchodziła za największą wieś na kontynencie. Pod koniec XVIII wieku zaczął się na terenie wsi rozwijać przemysł górniczy. Przełomowym momentem w dziejach Siemianowic była decyzja hrabiego Łazarza III Henckel von Donnersmarcka, tytularnego wolnego pana stanowego na ziemi bytomskiej, o uczynieniu tutejszego pałacu swoją siedzibą. Zainicjował on intensywny rozwój przemysłu, który kontynuowali kolejni spadkobiercy. Na przełomie XIX i XX wieku wieś Siemianowice charakteryzowała się już intensywnie rozwiniętą zabudową miejską.

W Siemianowicach Śląskich znajduje się powszechnie znana, najnowocześniejsza w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie klinika leczenia oparzeń - Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela. Klinika powstała w zabytkowym budynku szpitala Spółki Brackiej, tuż obok Szpitala Miejskiego. Równie znane są zlokalizowane w mieście Wojskowe Zakłady Mechaniczne (obecnie Rosomak S.A.), zajmujące się produkcją transporterów opancerzonych, początkowo, od 1952 roku, remontem i modernizacją czołgów, a obecnie własną produkcją transporterów wojskowych Rosomak.Dzielnice Siemianowic Śląskich


Siemianowice Śląskie składają się z następujących dzielnic: Centrum, Michałkowice, Bańgów, Przełajka, Bytków.

Pokaż Siemianowice Śląskie w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: