GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Rudziniec
Gmina wiejska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Rudziniec

O GMINIE

Rudziniec

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

wójt:

Krzysztof Obrzut

obszar:

160,39 km²

mieszkańcy:

10 638

poczta:

44-160

rejestracje:

SGL

KONSULTACJE SPOŁECZNE

68% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Rudzińcu konsultacje trwały od 13 do 26 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 19 głosów, z czego 13 głosów (68%) było na tak, a 6 głosów (32%) na nie. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Rudzińcu

Położony w Metropolii Rudziniec jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Rudzińcu.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Rudziniec


Rudziniec należy do gmin bogatych w zabytki. Są tu m.in. trzy wielkie pałace. Największy i najlepiej zachowany z nich Pałac Ballestremów w Pławniowicach wraz z parkiem zbudowany został w latach 1882-1885, pałac w Rudzińcu w 1840 r., a najstarszy i niestety w najgorszym stanie pałac w Bycinie powstał w roku 1700 roku. W gminie znajduje się też kilka średniowiecznych drewnianych kościołów - w Bojszowie, Poniszowicach, Łączy i nieco późniejszy w Rudzińcu. Najstarszy z kościołów, z 1376 roku w Chechle, spłonął w 1949 r. od uderzenia pioruna.

Na terenie dawnych wyrobisk piaskowych obok powstałego w 1938 r. w Pyskowicach Dzierżna Małego utworzono w gminie dwa jeziora - w roku 1966 Dzierżno Duże, a w 1970 Pławniowice. Jeziora poza znaczeniem przyrodniczym i krajobrazowym pełnią funkcję zaplecza rekreacyjno-wypoczynkowego dla mieszkańców pobliskich miejscowości metropolii, m.in. Gliwic, Zabrza, Bytomia i Rudy Śląskiej - szczególnie najczystsze jezioro Pławniowice, które jest ogólnodostępnym miejscem rekreacyjnym ze strzeżoną plażą oraz punktami gastronomicznymi.Sołectwa Rudzińca


Rudziniec składają się z następujących sołectw: Bojszów, Bycina, Chechło, Kleszczów, Ligota Łabędzka, Łany, Łącza, Niekarmia, Niewiesze, Pławniowice, Poniszowice, Rudno, Rudziniec, Rzeczyce, Słupsko, Taciszów, Widów.

Pokaż Rudziniec w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: