GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Ruda Śląska
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Ruda Śląska

O MIEŚCIE

Ruda Śląska

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Grażyna Dziedzic

obszar:

77,73 km²

mieszkańcy:

139 412

poczta:

41-700 - 41-717

rejestracje:

SRS, SL

KONSULTACJE SPOŁECZNE

98% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Rudzie Śląskiej konsultacje trwały od 12 do 26 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 368 głosów, z czego 343 głosy (98%) były na tak, 7 głosów (2%) na nie, a 18 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Rudzie Śląskiej

Położona w Metropolii Ruda Śląska jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Rudzie Śląskiej.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Rudę Śląską


Wszystkie dzielnice Rudy Śląskiej w przeszłości rozwijały się jako odrębne miejscowości, niektóre z rodowodem średniowiecznym - stąd związki poszczególnych dzielnic nie są duże. Za centrum handlowo-usługowe uchodzi położona centralnie dzielnica Wirek. Natomiast Urząd Miasta oraz najważniejsze instytucje publiczne Rudy Śląskiej mieszczą się w dzielnicy Nowy Bytom - zwanej tak nie bez powodu, ponieważ teren jej należał kiedyś administracyjnie do Bytomia. Silniejszy rozwój przemysłu od XIX wieku rozpoczął proces scalania się miejscowości. W ten sposób najpierw w 1951 r. powstały miasta Ruda i Nowy Bytom, które w 1959 r. połączyły się w miasto Ruda Śląska.

W dzielnicy Ruda na niewielkim wzgórzu stał niewielki średniowieczny zamek. Po zniszczeniu w trakcie wojny trzydziestoletniej, został w XVIII odbudowany i przekształcony w pałacyk. W XIX wieku został przebudowany w stylu neogotyckim i tak dotrwał do czasu jego spalenia w 1945 roku i zrujnowania w kolejnych latach. Innym średniowiecznym obiektem są pozostałości grodu stożkowego z fosą nad rzeką Kochłówką, na granicy Kochłowic i osiedla na Bykowinie.Dzielnice Rudy Śląskiej


Ruda Śląska składają się z następujących dzielnic: Bielszowice, Bykowina, Chebzie, Czarny Las, Godula, Halemba, Kochłowice, Orzegów, Ruda, Nowy Bytom, Wirek. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: Ruda Południowa, Rudzka Kuźnica, a tekże Osiedle Kaufhaus, Osiedle Mickiewicza, Osiedle Paderewskiego.

Pokaż Ruda Śląska w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: