GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Radzionków
Miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Radzionków

O MIEŚCIE

Radzionków

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

burmistrz:

Gabriel Tobor

obszar:

13,14 km²

mieszkańcy:

16 965

poczta:

41-922

rejestracje:

STA

KONSULTACJE SPOŁECZNE

95% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Radzionkowie konsultacje trwały od 13 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 377 głosów, z czego 348 głosów (95%) było na tak, 19 głosów (5%) na nie, a 10 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Radzionkowie

Położony w Metropolii Radzionków jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Radzionkowie.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Radzionków


W budynkach byłej stacji kolejowej "Radzionków" w 2015 roku otworzono Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR, które prowadzi działalność ekspozycyjną oraz związaną z pozyskiwaniem, gromadzeniem i przechowywaniem wszelkich materiałów związanych z deportacją Górnoślązaków do Związku Radzieckiego w 1945 roku. Placówka powstała dzięki staraniom gminy Radzionków, katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz prywatnych osób – deportowanych i ich rodzin. W projekt włączyło się również 29 śląskich samorządów, które wsparły placówkę finansowo. Centrum aspiruje do bycia swoistym pomnikiem pamięci dla tysięcy Górnoślązaków wywiezionych wbrew swojej woli do ZSRR w 1945 roku m.in. na dzisiejsze tereny Syberii, Kamczatki, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Turkmenistanu oraz Gruzji. Wielu z nich już nigdy nie wróciło do swoich domów.

W dzielnicy Rojca funkcjonuje Muzeum Chleba. Otwarte w maju 2000 r. było pierwszą placówką muzealną w Polsce gromadząca eksponaty związane z historią piekarnictwa. Twórcą i właścicielem muzeum jest Piotr Mankiewicz. Znajdują się tu stare narzędzia piekarnicze, kuchenne, maszyny, piece, formy, a także dokumenty, zdjęcia, pocztówki i wiele innych eksponatów związanych z historią chleba. Przechowywane są tu również tzw. pieniądze chlebowe, które w czasach kryzysu pozwalały wyłącznie na jego zakup. Zwiedzający mogą nie tylko obejrzeć ekspozycję, ale również własnoręcznie uformować i upiec upiec chleb czy bułkę. Oprócz ekspozycji związanej z piekarnictwem w muzeum pokazano też szkolną klasę sprzed półwiecza. Dzieci mogą popróbować tu pisania rysikami na drewnianych tabliczkach i posłuchać jak wyglądała lekcja szkolna 50-100 lat temu.Dzielnice Radzionkowa


Radzionków składają się z następujących dzielnic: Radzionków Stary, Buchacz, Rojca.

Pokaż Radzionków w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: