GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Pyskowice
Miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Pyskowice

O MIEŚCIE

Pyskowice

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

burmistrz:

Adam Wójcik

obszar:

30,89 km²

mieszkańcy:

18 418

poczta:

44-120

rejestracje:

SGL

KONSULTACJE SPOŁECZNE

97% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Pyskowicach konsultacje trwały od 13 do 26 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 719 głosów, z czego 653 głosy (97%) były na tak, 17 głosów (3%) na nie, a 49 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Pyskowicach

Położone w Metropolii Pyskowice są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Pyskowicach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Pyskowice


W 1822 roku Pyskowice spotkało nieszczęście w postaci aż 11 pożarów, które doszczętnie zniszczyły miasto. W zgliszczach znalazła się połowa domów, ratusz, kościół, czteroletnia szkoła i spora część zabudowań gospodarczych. Plan odbudowy oparto na kształcie jaki Pyskowice miały w XIII wieku. Odbudowa się powiodła, dzięki czemu możemy dzisiaj oglądać bardzo dobrze utrwalony średniowieczny układ pyskowickiego Starego Miasta.

Na terenie nieczynnego kompleksu wagonowni i lokomotywowni przy stacji Pyskowice z inicjatywy miłośników kolei utworzono w 1998 roku skansen taboru kolejowego. W skansenie zachowano 26 lokomotyw parowych, 11 lokomotyw spalinowych, ponad 20 wagonów towarowych i osobowych. tendry, dźwig kolejowy oraz elektryczny zespół trakcyjny.Dzielnice Pyskowic


Pyskowice składają się z następujących dzielnic: Czerwionka, Dzierżno, Mikuszowina, Zaolszany. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: Stare Pyskowice (Stara Bana), Nowe Pyskowice (Osiedle) oraz Osiedle Wieczorka i Osiedle Traugutta.

Pokaż Pyskowice w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: