GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Psary
Gmina wiejska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Psary

O GMINIE

Psary

województwo:

Śląskie

region:

Zagłębie Dąbrowskie

ziemia:

Małopolska

państwo:

Rzeczpospolita Polska

wójt:

Tomasz Sadłoń

obszar:

45,98 km²

mieszkańcy:

11 939

poczta:

42-512

rejestracje:

SBE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

86% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Psarach konsultacje trwały od 18 kwietnia do 5 maja 2017 roku. Łącznie oddano 21 głosów, z czego 18 głosów (86%) było na tak, a 3 głosy (14%) na nie. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Psarach

Położone w Metropolii Psary są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Psarach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Psary


Na przełomie XVIII i XIX w. na terenie gminy Psary we wsi Strzyżowice istniała jedna z pierwszych kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. W tym czasie na terenie Strzyżowic znajdowało się sześć kopalni węgla kamiennego: "Andrzej II", "Jan II", "Prywatna", "Strzyżowice", "Teodor" oraz "Tadeusz". Na terenie Strzyżowic znajdowały się też złoża kamienia wapiennego, które były eksploatowane przez cementownię "Grodziec" w Będzinie.

Największym bogactwem naturalnym gminy są lasy. W planach zagospodarowania gminy myśli się o powiększeniu ich powierzchni, jak również wprowadzeniu w teren zabudowy rekreacyjnej.Sołectwa Psar


Psary składają się z następujących sołectw: Brzękowice Górne, Brzękowice-Wał, Dąbie, Goląsza Biska, Goląsza Dolna, Goląsza Górna, Góra Siewierska, Gródków, Malinowice, Preczów, Sarnów, Strzyżowice oraz wsi: Brzękowice Dolne, Dąbie Chrobakowe, Dąbie Górne, Goląsza Dolna.

Pokaż Psary w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: