GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Pilchowice
Gmina wiejska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Pilchowice

O GMINIE

Pilchowice

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

wójt:

Maciej Gogulla

obszar:

67,51 km²

mieszkańcy:

11 618

poczta:

44-145

rejestracje:

SGL

KONSULTACJE SPOŁECZNE

98% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Pilchowicach konsultacje trwały od 21 kwietnia do 4 maja 2017 roku. Łącznie oddano 183 głosy, z czego 179 głosów (98%) było na tak, 3 głosy (2%) na nie, a 1 głos był nieważny. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Pilchowicach

Położone w Metropolii Pilchowice są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Pilchowicach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Pilchowice


Przez gminę Pilchowice wiedzie niezwykle malowniczo poprowadzona trasa byłej kolei wąskotorowej z Bytomia przez Gliwic do Raciborza. Prowadzony przez gminę odcinek został otwarty w 1899 roku, a na jej trasie znalazł się przystanek "Mysia Góra Osiedle" i cztery stacje kolejowe: "Nieborowice", "Pilchowice Bierawka", "Pilchowice", "Stanice Wąskotorowe". Do połowy lat 60. XX w. wąskotorówka była podstawowym środkiem transportu miejscowej ludności. Linia została zamknięta w 1992, a większość torów zlikwidowana. Pozostały nasypy kolejowe oraz wyraźny ślad w układzie zabudowań oraz ułożeniu pól i lasów. W gminie zachowane są też budynki stacji i infrastruktury kolejowej, częściowo przebudowane, spełniające obecnie funkcje mieszkalne lub magazynowe.

Dzisiaj po dawnej kolei pozostał jedynie sześciokilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Paproci i obiekty z układem torowym w Rudach. Stacja kolejowa "Stanice Wąskotorowe" jest czynna w okresie wiosenno-jesiennym, a także okazjonalnie w zimie, za sprawą kursującej do niej kolejki turystycznej z Rud.Sołectwa Pilchowic


Pilchowice składają się z następujących sołectw: Kuźnia Nieborowska, Leboszowice, Nieborowice, Pilchowice, Stanica, Wilcza, Żernica. Używana jest też m.in. zwyczajowa nazwa Mysia Góra.

Pokaż Pilchowice w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: