GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Piekary Śląskie
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Piekary Śląskie

O MIEŚCIE

Piekary Śląskie

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Sława Umińska-Duraj

obszar:

39,98 km²

mieszkańcy:

56 126

poczta:

41-940 - 41-949

rejestracje:

SPI

KONSULTACJE SPOŁECZNE

94% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Piekarach Śląskich konsultacje trwały od 26 kwietnia do 5 maja 2017 roku. Łącznie oddano 90 głosów, z czego 82 głosy (94%) były na tak, 5 głosów (6%) na nie, a 3 głosy były nieważne. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Piekarach Śląskich

Położone w Metropolii Piekary Śląskie są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Piekarach Śląskich.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Piekary Śląskie


Piekary Śląskie są od XVII wieku ośrodkiem pielgrzymkowym oraz jednym z głównych w Polsce ośrodków kultu maryjnego. Miasto uznawane jest za drugą po Górze św. Anny duchową stolicę Górnego Śląska. Jak ważny jest dla Piekar Śląskich ruch pielgrzymkowy świadczy herb miasta, który przedstawia dwóch ubranych na czarno górników w strojach ludowych, którzy rękami zapraszającym gestem wskazują na Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. W 2005 roku do herbu dodano wizerunek bazyliki - wcześniej dwóch górników trzymało się za ręce.

Podczas trwającej w 1476 roku w Tarnowskich Górach zarazy, pielgrzymi z miasta wymodlili przed obrazem piekarskiej Madonny ustąpienie epidemii. Sława cudu szybko rozeszła się po całym Śląsku i reszcie Królestwa Czech. Kiedy w 1680 roku wybuchła zaraza w Pradze, cesarz Leopold I Habsburg zwrócił się z prośbą o przywiezienie obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. 15 marca 1680 roku w uroczystej procesji przeniesiono obraz ulicami Pragi, a zaraza ustąpiła. Niedługo po powrocie do Piekar, w obawie przed najazdem tureckim, obraz został wywieziony do stolicy Górnego Śląska, Opola. Po zażegnaniu niebezpieczeństwa Madonna powróciła do Piekar, jednak w 1702 r., ze względu na III wojnę północną, obraz ponownie znalazł się w Opolu i tam już pozostał. W piekarskiej bazylice znajduje się XVII-wieczna kopia obrazu.Dzielnice Piekar Śląskich


Piekary Śląskie składają się z następujących dzielnic: Brzeziny Śląskie, Brzozowice, Centrum, Dąbrówka Wielka, Kamień, Kozłowa Góra, Szarlej. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: Józefka, Osiedle Wieczorka.

Pokaż Piekary Śląskie w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: