GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Ożarowice
Gmina wiejska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Ożarowice

O GMINIE

Ożarowice

województwo:

Śląskie

region:

Zagłębie Dąbrowskie

ziemia:

Małopolska

państwo:

Rzeczpospolita Polska

wójt:

Grzegorz Czapla

obszar:

43,72 km²

mieszkańcy:

5 714

poczta:

42-625

rejestracje:

STA

KONSULTACJE SPOŁECZNE

58% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Ożarowicach konsultacje trwały od 14 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 135 głosów, z czego 76 głosów (58%) było na tak, 55 głosów (42%) na nie, a 4 głosy były nieważne. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Ożarowicach

Położone w Metropolii Ożarowice są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Ożarowicach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Ożarowice


Gmina Ożarowice należy regionalnie do małopolskiego Zagłębia Dąbrowskiego. W 1957 roku ówczesne gromady Ożarowice i Tąpkowice opuściły powiat będziński i zostały włączone do górnośląskiego powiatu tarnogórskiego. W 1973 roku z gromad Ożarowice i Tąpkowice utworzono gminę Tąpkowice, która w 1997 r. zmieniła nazwę na Ożarowice.

W ożarowickich Pyrzowicach (oraz częściowo w Mierzęcicach) znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice (Katowice Airport) - regionalne lotnisko pasażerskie metropolii i całego województwa śląskiego. Lotnisko powstało w miejscu dawnego, założonego w czasie II wojny światowej lotniska zapasowego Luftwaffe "Schendek", nazwane od wsi Zendek. Lotnisko należało do największych lotnisk niemieckich w latach II wojny światowej. Testowano tu m.in. nowoczesne odrzutowce Messerschmitt Me-163 Komet. W 1948 roku lotnisko przejęło polskie wojsko, ale już od 1966 r. wraz z lotniskiem wojskowym funkcjonowało tu lotnisko cywilne, a od 2000 roku wyłącznie cywilne.Sołectwa Ożarowic


Ożarowice składają się z następujących sołectw: Celiny, Niezdara, Ossy, Ożarowice, Pyrzowice, Tąpkowice, Zendek.

Pokaż Ożarowice w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: