GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Bądź jak JezusMonika Baran / fot. Wojciech Nowak

To rzecz zupełnie niezwykła. Mysłowice niezmiennie od ośmiu lat, w Boże Ciało, zmieniają się w śląską stolicę uwielbienia. Uwielbienia pełnego radości, energii i pasji. Uwielbienia pełnego entuzjazmu i nadziei. Uwielbienia naznaczonego muzyką na najwyższym światowym poziomie. I wreszcie, uwielbienia, którego centrum, sensem i jedynym celem jest wywyższenie Jezusa Chrystusa.

Myślałeś, że chrześcijaństwo wieje nudą? Że jest ono zbiorem zakazów i nakazów i wiąże się, wyłącznie tylko, z wypełnianiem obrzędów? To znaczy, że nigdy nie zajrzałeś do Mysłowic, na Ekumeniczny Koncert Rodzinny “Bądź jak Jezus”, który w tym roku odbywał się pod hasłem "W stronę PRAWDY". Tutaj na wszystkich, głodnych duchowych i muzycznych wrażeń czeka prawdziwa uczta Wiary, Nadziei i Miłości!

W tym roku fantastyczne granie rozpoczęli już Play&Pray i Tomek Jasiński. Pierwszy band jest laureatem konkursu debiutów Chrześcijańskiego Grania, zaś Tomek zwyciężył w konkursie NON-STOP CCM, zorganizowanym przez twórców koncertu Bądź jak Jezus i jest Muzycznym Odkryciem Roku w muzyce CCM. Chyba nikt nie spodziewał się tego, że Ci, o których mniej słychać na scenach polskiej muzyki chrześcijan zawieszą poprzeczkę aż tak wysoko. Nie oszukujmy się przecież, z poziomem zespołów muzycznych CCM w Polsce jest bardzo różnie... i nie zawsze bywa kolorowo. A może raczej... nie bywało, bo jeśli polskie CCM będzie trzymało poziom tych dwóch bandów, to przed polską muzyką chrześcijan świetlana przyszłość. Całkiem serio! Zawodowa muzyka plus teksty na wysokim poziomie dały przepiękny efekt. Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. Skoro już początek był niczym dobre wino, to co musiało dziać się później?

Później zobaczyliśmy Arkadio. Rapera z duszą, świetny człowiek, bardzo dobry freestyle’owiec, którego teledyski emitowane są bardzo często na antenie Familijnej Telewizji Muzycznej OPOKA.TV. To wspaniałe widzieć jak Artysta śpiewający o najważniejszych aspektach życia, otwarcie mówiący o Jezusie, pociąga za sobą, do Jezusa, tłum znajdujący się pod sceną. W rytm jego utworów wszyscy dali się porwać do kołysania. Zaraz po nim scenę przejął czesko-polski zespół Noemiracles, Ich pop-rock w czesko-angielsko-polskiej wersji był swoistą energetyczną mieszaniną. Przy piosence Dokožan nawet wszelkie bariery językowe przestały mieć znaczenie. Po prostu bomba, eksplozja radości i świetnej zabawy - dla i w Imię Jezusa Chrystusa.

Kolejny wykonawca uczynił ten dzień jeszcze bardziej niesamowitym. Mate.O, bo o nim mowa, zagrał po raz pierwszy publicznie materiał ze swojego najnowszego projektu pt. “Mete.o/TU”. Niezwykłe było właśnie to, że oto w Mysłowicach miała swoją premierę płyta nagrana w ramach tego projektu. Ci, którzy znają Mateusza wiedzą, że każda jego płyta ma trochę inny klimat. Jasno trzeba stwierdzić, że poznański muzyk nie zamyka swojej twórczości w jednym konkretnym stylu. Różnorodność ponad wszystko! Zatem tym razem, koncert, jak i cała płyta, utrzymane były w granicach mocniejszego, rockowego grania. Król wszechświatów to płyta zawierająca kolejną dawkę utworów, które będą grane w polskich wspólnotach na cześć Chrystusa. A to wielkie śpiewanie tych kompozycji zaczęło się od Mysłowic i tegorocznego “Bądź jak Jezus! Na scenie Mateuszowi towarzyszyła żona – Natalia Niemen. To był kawał dobrego grania i chwały dla Boga!

Koncert wieńczyły dwa występy anglojęzycznych zespołów. Christafari to najbardziej znany zespół grający reggae w chrześcijańskim świecie muzycznym. Mają oni za sobą m.in. występy na olimpiadach i koncert dla prezydenta USA. Najważniejsze jest jednak to, że sami traktują siebie jako, jak powiedzieli w wywiadzie udzielonym specjalnie dla OPOKA.TV, „Musicainaries” czyli muzyków a zarazem misjonarzy. Zespół z Los Angeles na chwilę wprowadził do Mysłowic aurę jamajskich plaż (pomogła w tym także przepiękna, słoneczna pogoda) oraz kolorowe wizuale, widoczne na scenie, na potężnym ekranie, za Muzykami. Oprócz tego jednak pewne jest, że ich spojrzenie na muzykę reggae, szczególnie ze względu na przesłanie, wlewa w serca ludzi potężną dawkę ciepła i wiary w Zbawiciela. I dokładnie tak było tym razem w Mysłowicach. Tłum się rozśpiewał, rozkołysał, roztańczył i rozmodlił na dobre. To piękne widzieć masę wzniesionych rąk na chwałę Boga!

Zwieńczeniem całego popołudnia pełnego wrażeń był koncert formacji Life Worship. Zespół pochodzący z Wielkiej Brytanii, swoimi energetycznymi piosenkami uwielbieniowymi podkreślił klimat całego mysłowickiego wydarzenia. Każdy kto zna, ale także wszyscy Ci którzy dopiero poznali piosenki tego zespołu, mogli pośpiewać razem z nimi. Śpiewać o tym, że Bóg jest wielki, że On jest dobry i ma wszystko pod swoją kontrolą. Nawet jeśli spotyka nas coś złego to on może zamienić to w dobro i znów wywołać w naszych sercach radość, której nie będzie można ukryć. To był wspaniały koncert! Pełen modlitwy i refleksji, ale także wspaniałego tańca radości spowodowanej Bożą Miłością.
Jak co roku, wszyscy dotknięci, w sposób szczególny, tą niezwykłą atmosferą i Mocą z Nieba mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych miejsc, aby w trakcie rozmowy, spowiedzi i modlitwy z księdzem czy pastorem, mogli nawiązać, pogłębić lub odnowić swoją osobistą relację z Jezusem, pełnym Miłości i Miłosierdzia.

Całości towarzyszyły, jak zwykle, również inne atrakcje, takie jak bezpłatne miasteczko zabaw dla dzieci, kiermasze chrześcijańskich wydawnictw, wspólnot i kościołów chrześcijańskich różnych denominacji. W tym roku można było tam na miejscu także obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę, poświęconą Pismu Świętemu, pt. “Biblia - Słowo przekazane nam przez Boga”.

Jak można podsumować tegoroczne popołudnie w Mysłowicach, na Koncercie “Bądź jak Jezus"? Chyba tylko w jeden sposób - to był czad! Była radość i entuzjazm, a co najważniejsze tam był Jezus, Jezus Żywy. Uwielbiany i wywyższany przez kilkanaście tysięcy osób. Jezus, który jest prawdą, jedyną prawdą, Jezus za którym wszyscy chcemy podążać, bo On jest Prawdziwy - JEST PRAWDĄ! Udowodniliśmy, że chcemy być jak Jezus, autentyczni, pełni Wiary, Nadziei i Miłości. Już nie możemy się doczekać tego co wydarzy się na tym Koncercie za rok!Udostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: