GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Mysłowice
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Mysłowice

O MIEŚCIE

Mysłowice

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Dariusz Wójtowicz

obszar:

65,62 km²

mieszkańcy:

74 711

poczta:

41-400 - 41-412

rejestracje:

SM

KONSULTACJE SPOŁECZNE

97% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Mysłowicach konsultacje trwały od 14 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 109 głosów, z czego 99 głosów (97%) było na tak, 7 głosów (7%) na nie, a 3 głosy były nieważne. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Mysłowicach

Położone w Metropolii Mysłowice są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Mysłowicach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Mysłowice


Miasto nazywane jest czasem „polskim Manchesterem”, ze względu na jego industrialny charakter i bogatą scenę rockową (podobnie jak w Manchesterze na przełomie lat 80. XX w. i 90. XX w.). Pochodzą stąd zespoły muzyczne: Myslovitz, Negatyw, Penny Lane, Lenny Valentino, Delons, Iowa Super Soccer, Korbowód, Milcz Serce, Mofoplan, Gutierez i ConBrio. W Mysłowicach odbywa się Festiwal Multimedialny Mediawave, a w latach 2006–2009 odbywał się także Off Festival (obecnie odbywa się w Katowicach). Od 2012 roku w Mysłowicach odbywa się również festiwal AlterFest.

Mysłowice położone są na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad rzeką Przemszą. Miasto leży w obrębie Wyżyny Katowickiej i Pagórów Jaworznickich. Mysłowice leżą w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) i jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej. Wzdłuż granicy miasta płynie rzeka Przemsza i wpadająca do niej Czarna Przemsza, która w tej części Śląska stanowi granicę regionu z Małopolską. Przez miasto przepływa także potok Bolina oraz Rów Kosztowski. Mysłowice graniczą od zachodu z Katowicami, które w przeszłości należały do ziemi mysłowickiej.Dzielnice Mysłowic


Mysłowice składają się z następujących dzielnic: Bończyk - Tuwima, Brzezinka, Brzęczkowice i Słupna, Centrum, Dziećkowice, Janów Miejski - Ćmok, Kosztowy, Krasowy, Larysz - Hajdowizna, Ławki, Morgi, Piasek, Stare Miasto, Szopena - Wielka Skotnica, Wesoła. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: Biały Brzeg, Dąbrowa, Furmaniec, Jazd, Klachowiec, Rymera, Rytwiny, Szabelnia.

Pokaż Mysłowice w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: