GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Mikołów
Miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Mikołów

O MIEŚCIE

Mikołów

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

burmistrz:

Stanisław Piechula

obszar:

79,21 km²

mieszkańcy:

40 027

poczta:

43-190 - 43-197

rejestracje:

SMI

KONSULTACJE SPOŁECZNE

94% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Mikołowie konsultacje trwały od 19 kwietnia do 3 maja 2017 roku. Łącznie oddano 84 głosy, z czego 76 głosów (94%) było na tak, 5 głosów (6%) na nie, a 3 głosy były nieważne. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Mikołowie

Położony w Metropolii Mikołów jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Mikołowie.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Mikołów


Na terenie Mikołowa mieści się powołany w 2003 roku Śląski Ogród Botaniczny - największy w Polsce ogród botaniczny. Instytucja prowadzi badania naukowe, związane z ochroną przyrody, działalność dydaktyczną, edukacyjną, prozdrowotną i rekreacyjną. Ogród zajmuje się m.in. uprawą na swoim terenie rzadkich i zagrożonych gatunków roślin, a następnie przenosi je z warunków uprawy do właściwych im siedlisk.

W mikołowskiej Borowej Wsi znajduje się zabytkowy drewniany kościół św. Mikołaja z XVII wieku. Został przeniesiony w latach 1937–1939 z pobliskich Przyszowic w gminie Gierałtowice. Kościół został poświęcony w obecnym miejscu 16 grudnia 1939 roku, a parafię utworzono dopiero 1957 roku.Dzielnice Mikołowa


Mikołów składają się z następujących dzielnic: Centrum, Dąbrowa, Gniotek, Goj, Gronie, Jamna, Kamionka, Kałuże, Kąty, Kolonia Huta, Kolonia Wojewódzka, Nowy Świat, Pelcówka, Regielowiec, Reta, Rusinów, Sośnia Góra, Stara Huta, Stracona Wioska, Wygoda, Wymyślanka, a także sołectw: Borowa Wieś, Bujaków, Mokre, Paniowy, Śmiłowice.

Pokaż Mikołów w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: