GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Mierzęcice
Gmina wiejska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Mierzęcice

O GMINIE

Mierzęcice

województwo:

Śląskie

region:

Zagłębie Dąbrowskie

ziemia:

Małopolska

państwo:

Rzeczpospolita Polska

wójt:

Grzegorz Podlejski

obszar:

51,27 km²

mieszkańcy:

7 632

poczta:

42-460

rejestracje:

SBE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

98% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Mierzęcicach konsultacje trwały od 13 do 26 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 101 głosów, z czego 99 głosów (98%) było na tak, a 2 głosy (2%) na nie. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Mierzęcicach

Położone w Metropolii Mierzęcice są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Mierzęcicach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Mierzęcice


Na terenie gminy znajduje się Jezioro Przeczyckie, powstałe w 1963 roku jako zbiornik zaporowy na rzece Czarna Przemsza. Zbiornik oprócz znaczenia przeciwpowodziowego i przemysłowego (zaspokojenie potrzeb wodnych m.in. Elektrociepłowni w Będzinie), pełni również funkcję turystyczno-rekreacyjne. Ten atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo akwen jest wykorzystywany do uprawiania wędkarstwa, żeglarstwa, narciarstwa wodnego i sportów motorowodnych. Podczas budowy tamy w Przeczycach odkryto ogromne prehistoryczne cmentarzysko z blisko tysiącem grobów kultury łużyckiej.

Na terenie gminy znajduje się część pasów startowych Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Lotnisko znajduje się na terenie dwóch gmin, Mierzęcice i Ożarowice, a zarazem na pograniczu dwóch powiatów, będzińskiego i tarnogórskiego. Lotnisko dysponuje jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce. Powstało w czasie II wojny światowej, jako lotnisko zapasowe Luftwaffe. Po wojnie było wykorzystywane przez Wojsko Polskie, a od 1966 roku poza lotami wojskowymi odbywają się stąd regularne loty pasażerskie. Od 2000 roku lotnisko jest w pełni cywilne, stosując międzynarodową nazwę Katowice Airport.Sołectwa Mierzęcic


Mierzęcice składają się z następujących sołectw: Mierzęcice, Mierzęcice Osiedle, Przeczyce, Toporowice, Boguchwałowice, Nowa Wieś, Sadowie, Najdziszów, Zawada.

Pokaż Mierzęcice w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: