fot. Katowice Airport
Lotnisko w GZM jest regionalnym lotniskiem pasażerskim metropolii i całego województwa śląskiegoto. Terminal szczyci się wieloma nagrodami za doskonałą obsługę i niespotykaną architekturę. Obiekt jest doskonale wyposażony we wszystkie rodzaje lokali potrzebne podróżującym. Na lotnisku znajdują się wypożyczalnie samochodów jak i parking.
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice (Katowice Airport) leży na terenie dwóch gmin, Ożarowic i Mierzęcic, a zarazem na pograniczu dwóch powiatów, będzińskiego i tarnogórskiego. Lotnisko dysponuje jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce i jest jedno z najnowocześniejszych lotnisk w państwie.
Lotnisko powstało w czasie II wojny światowej, jako lotnisko zapasowe Luftwaffe. Lotnisko powstało w miejscu dawnego, założonego w czasie II wojny światowej lotniska zapasowego Luftwaffe "Schendek", nazwane od wsi Zendek. Lotnisko należało do największych lotnisk niemieckich podczas wojny. Testowano tu m.in. nowoczesne odrzutowce Messerschmitt Me-163 Komet. W 1948 roku lotnisko przejęło polskie wojsko, ale już od 1966 r. wraz z lotniskiem wojskowym funkcjonowało tu lotnisko cywilne, a od 2000 roku wyłącznie cywilne. Od 2000 roku lotnisko jest w pełni cywilne, stosując międzynarodową nazwę Katowice Airport.
Lotnisko jest czwartym najruchliwszym polskim portem lotniczym. W 2003 roku na lotnisku zaczęły operować tanie linie lotnicze. Dzięki temu liczba obsługiwanych połączeń zagranicznych znacząco wzrosła. Również liczba pasażerów wzrosła - z 257 tys. w 2003 roku do niemal 4 mln w 2017 roku. Obecnie na loty z Katowice Airport można kupić bilety lotnicze do kilkadziesięciu kierunków regularnych lotów i liczba ta wzrasta.