GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Metropolia przemysłowych miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego

O METROPOLII

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

województwo:

Śląskie

regiony:

Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie

ziemie:

Wschodni Śląsk i Zachodnia Małopolska

państwo:

Rzeczpospolita Polska

przewodniczacy zarządu:

Kazimierz Karolczak

przewodniczacy zgromadzenia:

Marcin Krupa

siedziba:

Katowice

obszar:

2 553 km²

mieszkańcy:

2 279 560

rejestracje:

SBE, SBL, SD, SH, SG, SGL, SI, SK, SL, SM, SMI, SO, SPI, SPS, SRS, ST, STA, SW, SY, SZ

adres:

ul. Barbary 21a, 40-053 Katowice

telefon:

32 718 07 00

REGON:

367882926

NIP:

634-290-18-73

OBSZAR METROPOLII

Metropolia w województwie

GZM obejmuje około 1/4 obszaru całego województwa śląskiego, a zamieszkuje na terenie metropolii 1/2 wszystkich mieszkańców województwa.

Mapa Metropolii GZM

SKŁAD METROPOLII

Podział administracyjny

Metropolię tworzy 41 miast i gmin przemysłowego obszaru Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Knurów, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice.

Lotnisko GZM:
Katowice Airport

Biuletyn Informacji Publicznej GZM:
Biuletyn Informacji Publicznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Wybierz gminę i poznaj ją:


Jak powstała Metropolia


Ustawę o związku metropolitalnym na obszarze województwa śląskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał 4 kwietnia 2017 roku w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. W uroczystości obecny był marszałek województwa śląskiego, wojewoda śląski, metropolita katowicki, parlamentarzyści oraz samorządowcy.

- Teraz czas na wytężoną pracę samych samorządowców. Bardzo chcemy włączyć w proces tworzenia metropolii samych mieszkańców – powiedział na briefingu prasowym poprzedzającym ceremonię podpisywania ustawy poseł Marek Wójcik.

- Rozpoczyna się walka z czasem do 30 czerwca. Zrobiliśmy milowy krok, ale teraz musimy się wszyscy zastanawiać, jak nasza metropolia ma wyglądać za 10 czy 20 lat. Jestem jak najbardziej otwarty na rozmowy z prezydentami, burmistrzami i wójtami w sprawie kompetencji metropolii” – dodał Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

- To bardzo specyficzny moment. Stanowi odstępstwo od reguły, że prezydent podpisuje ustawy w Pałacu Prezydenckim. W tym geście wyrażona jest pewna idea, pewne przesłanie. Ta ustawa bowiem jest tu podpisywana, bo jest tu kierowana, tu jest jej miejsce. Dziękuję wszystkim posłom i senatorom ze wszystkich stron politycznych za pracę nad tą ustawą – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

- Dziękuję prezydentowi Polski za symboliczne nadanie temu projektowi szczególnego charakteru – uzupełnił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Nowa ustawa organizuje w ramach związku metropolitalnego zadania, które do tej pory były rozproszone. Związek będzie odpowiadał m.in. za politykę rozwojową, zagospodarowanie przestrzeni, drogi oraz transport publiczny. Mieszkańcy będą korzystać z jednego biletu komunikacji oraz sieci infrastruktury rowerowej. Nowe przepisy stawiają jednak warunek - na obszarze metropolitalnym musi mieszkać 2 mln osób. Zgodnie z projektem ustawy związek metropolitalny muszą tworzyć gminy, które są już ze sobą powiązane (np. urbanizacyjnie), leżą na tym samym obszarze i są zamieszkane łącznie przez co najmniej 2 mln mieszkańców.




Katowice wskazano w rozporządzeniu jako to miasto, które ma koordynować poczynania wszystkich gmin, które wyraziły chęć włączenia się do tworzonej metropolii. Najpierw przeprowadzono konsultacje społeczne, potem przyjęto stosowne uchwały, co pozwoliło Katowicom na skonstruowanie odpowiedniego wniosku. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Katowice, zorganizowanej w Sali Sejmu Śląskiego, jednogłośnie przyjęła ona wniosek o powołanie do życia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli.

- Nie wyobrażajmy sobie, że teraz, już po 1 lipca nagle wszystko zmieni się jak za sprawą czarodziejskiej różdżki. Dzisiaj rozpoczynamy tak naprawdę pracę, która będzie trwała w nieskończoność – zaznaczył jeszcze przed głosowaniem Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Nie ma wątpliwości, że to historyczna chwila dla naszego całego regionu. Zadanie, które powierzono Górnośląskiemu Związkowi Metropolitalnemu, wypełniliśmy. Wierzę, że metropolia oznacza szybszy rozwój Śląska – stwierdziła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

- Teraz musimy wszyscy tę metropolię wypełnić treścią. Metropolia nie będzie miała żadnego sensu, jeżeli jej działania nie będą jak najbardziej pozytywnie odbierane przez samych mieszkańców. Trzeba więc brać się do roboty.Jeszcze kilka lat temu wśród śląskich samorządowców bez większego problemu można było znaleźć przeciwników takich rozwiązań. Dzisiaj prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 41 gmin mówią w tej sprawie zdecydowanie jednym głosem – powiedział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

W przegłosowanym przez katowickich radnych wniosków znalazły się m.in. takie informacje jak nazwa nowej metropolii, jej siedziba czy władze. Chęć wejścia w skład metropolii jednoznacznie wyraziło w sumie 41 gmin, które łącznie zajmują powierzchnię ponad 2,5 tys. km². Obszar ten zamieszkuje przeszło 2,2 mln mieszkańców, co stanowi z kolei więcej niż połowę wszystkich mieszkańców województwa śląskiego.

Zgodnie z procedurą opinię na temat przyjętego przez Radę Miasta Katowice wniosku wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przedstawił szefowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który z kolei przygotował stosowny wniosek na obrady Rady Ministrów, która wydała rozporządzenie o powołaniu do życia metropolii.

Wedle przyjętych przez Sejm 9 marca 2017 roku przepisów metropolia śląska powstała formalnie 1 lipca 2017 roku, a zacznie działać 1 stycznia 2018 roku. Związek metropolitalny ma otrzymywać dochody z budżetu państwa – 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku, a więc nawet 250 mln zł rocznie. Będzie także otrzymywał składki z budżetów tworzących go gmin. (Mat. Samorząd Województwa Śląskiego)


Pokaż się w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: