GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Lędziny
Miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Lędziny

O MIEŚCIE

Lędziny

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

burmistrz:

Krystyna Wróbel

obszar:

31,65 km²

mieszkańcy:

16 807

poczta:

43-140, 43-143, 43-144

rejestracje:

SBL

KONSULTACJE SPOŁECZNE

92% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Lędzinach konsultacje trwały od 12 do 26 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 51 głosów, z czego 47 głosów (92%) było na tak, a 4 głosy (8%) na nie. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Lędzinach

Położone w Metropolii Lędziny są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Lędzinach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Lędziny


W Lędzinach znajduje się charakterystyczne wzgórze Klimont. W czasach przedchrześcijańskich Klimont zwany był „Górką Piorunową” i był miejscem kultu pogańskiego Peruna. Na jego szczycie miały się znajdować dwa kamienne posągi. Przypuszczalnie w XII w. ówczesny właściciel Lędzin, małopolski rycerz Jaksa z Miechowa ufundował drewniany kościół na wzgórzu. Prawdopodobnie na Klimoncie było kilka kościołów drewnianych, kolejno po sobie następujących.

W latach 1769–1772, na fundamentach ostatniego drewnianego kościoła na wzgórzu Klimont, wybudowano barokowy rzymskokatolicki kościół parafialny św. Klemensa. Co ciekawe, fundatorem kościoła był m.in. protestant Piotr Wehowski, długoletni zarządca folwarku w Lędzinach. Co jest jeszcze ciekawsze, wierunek tego kościoła wraz ze wzgórzem Klimont został przedstawiony w lędzińskim herbie.Dzielnice Lędzin


Lędziny składają się z następujących dzielnic: Blych, Centrum, Goławiec, Górki, Hołdunów, Rachowy, Ratusz, Smardzowice, Świniowy, Zamoście.

Pokaż Lędziny w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: