GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Łaziska Górne
Miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Łaziska Górne

O MIEŚCIE

Łaziska Górne

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

burmistrz:

Aleksander Wyra

obszar:

20,07 km²

mieszkańcy:

22 418

poczta:

43-170 - 43-173

rejestracje:

SMI

KONSULTACJE SPOŁECZNE

99% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Łaziskach Górnych konsultacje trwały od 14 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 527 głosów, z czego 504 głosy (99%) były na tak, 6 głosów (1%) na nie, a 17 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Łaziskach Górnych

Położone w Metropolii Łaziska Górne są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Łaziskach Górnych.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Łaziska Górne


Pierwsza wzmianka o „villa Lasiszka” pochodzi z 1287 r., kiedy to właścicielem tych ziem był rycerz Borko z Łazisk. Do XVIII w. ludność trudniła się rolnictwem, choć już w XVII w. powstała huta szkła. Złoża węgla odkryto w 1779 r. W latach 1834-1858 funkcjonowało na tym terenie 12 kopalń. W II połowie XIX w. do wsi dotarła industrializacja - otwarto hutę oraz połączenia kolejowe. W latach 30. XX wieku uruchomiono połączenie autobusowe z Katowicami przez Mikołów.

W Łaziskach Górnych na terenie starej rozdzielni Elektrowni Łaziska znajduje się Muzeum Energetyki. Placówka gromadzi urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane z wytwarzaniem, przesyłem i zastosowaniem energii elektrycznej. Udostępnia zwiedzającym eksponaty obrazujące historię przemysłu energetycznego. Na specjalne zainteresowanie zasługuje 200-watowa żarówka wykonana w technologii Thomasa Edisona i Josepha Wilsona Swana. Ta wiekowa żarówka zapalana jest tylko raz w roku, w święto Trzech Króli w czasie tzw. Święta Światła.Dzielnice Łazisk Górnych


Łaziska Górne składają się z następujących dzielnic: Łaziska Średnie, Łaziska Dolne, Brada, Kopanina. Zwyczajowo dla części miasta używane są również m.in. określenia Hundekolonie oraz Ameryka.

Pokaż Łaziska Górne w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: