GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Kobiór
Gmina wiejska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Kobiór

O GMINIE

Kobiór

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

wójt:

Eugeniusz Lubański

obszar:

49,5 km²

mieszkańcy:

4 905

poczta:

43-210

rejestracje:

SPS

KONSULTACJE SPOŁECZNE

91% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Kobiórze konsultacje trwały od 21 kwietnia do 4 maja 2017 roku. Łącznie oddano 313 głosów, z czego 273 głosy (91%) były na tak, 27 głosów (9%) na nie, a 13 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Kobiórze

Położony w Metropolii Kobiór jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Kobiórze.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Kobiór


Kobiór jest wiejską gminą, w skład której wchodzi tylko jedna wioska, Kobiór właśnie. Jednak obszarowo nie jest wcale gminą małą. Wynika to z faktu, że az w 82% procentach jej teren stanowią lasy - Kobiór powstał w XV wieku na polanie w środku pszczyńskiej puszczy i gęste lasy otaczają wieś nadal. Podczas spisu powszechnego w 2002 Kobiór był miejscowością, w której najwięcej osób zadeklarowało narodowość śląską - 21,93%.

Na terenie gminy Kobiór w Promnicach, nieopodal Tychów, w pobliżu południowo-zachodniej części Jeziora Paprocańskiego znajduje się zabytkowy myśliwski pałac. Został on wzniesiony w latach 1760-1766 przez Promnitzów, ówczesnych właścicieli Księstwa Pszczyńskiego, z myślą o najznakomitszych gościach zapraszanych na polowania w Puszczy. Dzięki temu Kobiór odwiedzili m.in. król Prus Wilhelm I Friedrich Ludwig von Hohenzollern oraz cesarz Niemiec Wilhelm II. W 2003 roku w pałacu odbyło się spotkanie prezydentów Polski, Węgier, Słowacji i Czech.Skład Kobióra


Gmina Kobiór składają się tylko z jednej wsi Kobiór. Zwyczajowo używa się też nazwy Promnice - dla terenu pałacu myśliwskiego położonego w lesie nad brzegiem Jeziora Paprocańskiego.

Pokaż Kobiór w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: