GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Knurów
Miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Knurów

O MIEŚCIE

Knurów

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Adam Rams

obszar:

33,95 km²

mieszkańcy:

38 685

poczta:

44-190 - 44-196

rejestracje:

SGL

KONSULTACJE SPOŁECZNE

100% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Knurowie konsultacje trwały od 14 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 113 głosów, z czego 109 głosów (100%) było na tak, a 4 głosy były nieważne. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Knurowie

Położony w Metropolii Knurów jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Knurowie.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Knurów


Choć dzisiejszy Knurów uzyskał prawa miejskie stosunkowo niedawno, bo w 1951 roku, w wyniku połączenia z Krywałdem i Szczygłowicami, to jego historia jest znacznie bogatsza. Pierwsze wzmianki o Knurowie pochodzą już z 1295 roku. Zasadnicze zmiany w historii miejscowości przyniósł wiek XIX, związany z procesem industrializacji. Knurów z osady typowo wiejskiej przekształcił się w ośrodek przemysłowy.

Knurowa ma swój własny hejnał miejski. Jest nim „Piosenka o moim mieście” – autorami słów są Stefania Grzegorzyca i Henryk Piątek, zaś muzykę napisała Gertruda Spadek. Hejnał zostaje odgrywany codziennie w Ratuszu Miejskim, w samo południe.Dzielnice Knurowa


Knurów składają się z następujących dzielnic: Krywałd, Pola Farskie, Szczygłowice. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: Redyna, Domki fińskie, osiedla: 1000-lecia, I WP, II WP, Szczygłowice, a także kolonie I, II, III, IV.

Pokaż Knurów w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: