GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Katowice
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Katowice

O MIEŚCIE

Katowice

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Marcin Krupa

obszar:

164,64 km²

mieszkańcy:

298 111

poczta:

40-001 - 40-999

rejestracje:

SK

KONSULTACJE SPOŁECZNE

94% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Katowicach konsultacje trwały od 26 kwietnia do 9 maja 2017 roku. Łącznie oddano 1589 głosów, z czego 1315 głosów (94%) było na tak, 89 głosów (6%) na nie, a 185 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Katowicach

Położone w Metropolii Katowice są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Katowicach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Polecamy: Pogotowie Ślusarskie w Katowicach.

Co wyróżnia Katowice


Katowice zachwycają tempem rozwoju. Początki Katowic sięgają XVI wieku, kiedy były ośrodkiem rolniczym i kuźniczym, a ich szybki rozwój został zapoczątkowany w połowie XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu i doprowadzeniem do miasta linii kolejowej. Prawa miejskie Katowice uzyskały bardzo późno, bo dopiero 11 września 1865 roku, po czym nastąpił gwałtowny rozwój. Pomogła w tym również zmiana granic na Górnym Śląsku, kiedy w 20-leciu międzywojennym włączono do Polski część Górnego Śląska wraz z Katowicami. Z uwagi na brak w tych granicach większego miasta jak Bytom czy Gliwice, wybrano położone blisko Polski dobrze skomunikowane Katowice na stolicę nowego województwa śląskiego.

W 2017 roku w ustawie o związku metropolitalnym w województwie śląskiem to właśnie Katowice wskazano jako miasto, które ma koordynować poczynania wszystkich gmin, wyrażających chęć włączenia się do tworzonej metropolii. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Katowice, zorganizowanej w Sali Sejmu Śląskiego, jednogłośnie przyjęła ona wniosek o powołanie do życia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.Dzielnice Katowic


Katowice składają się z następujących dzielnic: Bogucice, Brynów-Zgrzebnioka, Dąb, Dąbrówka Mała, Giszowiec, Janów-Nikiszowiec, Kostuchna, Koszutka, Ligota-Panewniki, Murcki, Paderewskiego-Muchowiec, Osiedle Tysiąclecia, Osiedle Witosa, Piotrowice-Ochojec, Podlesie, Środmieście, Szopienice-Burowiec, Wełnowiec-Józefowiec, Załęska Hałda-Brynów, Załęże, Zarzecze, Zawodzie. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: Bederowiec, Borki, Dąbrowa, Dębowe Tarasy, Dobra Myśl, Drajok, Hamerla, Karbowa, Katowicka Hałda, Kokociniec, Kopaniny, Kuźnica Bogucka, Roździeń, Siągarnia, Sośnina, Stary i Nowy Czekaj, Szabelnia, Wymysłów, Zadole, Zaopusta, kolonie: Agnieszka, Alfred, Amandy, Bagno, Boże Dary, KWK Wójek, Hegenscheidta, Huta Arnold, Kamionka, Mościckiego, Norma, Pniaki, Stawiki, Wilhelmina, Wysockiego i Zuzanna a także osiedla: Bażantów, Janasa-Ondraszka, Kukuczki, Michalskiego, Młodych, Odrodzenia, Przedwiośnie, Roździeńskiego, Morawa i Staszica.

Pokaż Katowice w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: