GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Gliwice
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Gliwice

O MIEŚCIE

Gliwice

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Katarzyna Kuczyńska-Budka

obszar:

133,88 km²

mieszkańcy:

182 969

poczta:

44-100 - 44-164

rejestracje:

SG

KONSULTACJE SPOŁECZNE

88% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Gliwicach konsultacje trwały od 13 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 803 głosów, z czego 694 głosów (88%) było na tak, 93 głosów (12%) na nie, a 16 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Gliwicach

Położone w Metropolii Gliwice są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Gliwicach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Polecamy: Pogotowie Ślusarskie w Gliwicach

Co wyróżnia Gliwice


Na gliwickim rynku znajduje się, podobnie jak w Gdańsku i innych miastach nadmorskich, fontanna Neptuna. Wynika to z tego, że Gliwice są miastem portowym. Przez Kanał Gliwicki i dalej przez rzekę Odrę miasto Gliwice, a tym samym cała metropolia, ma wodne połączenie z zespołem portowym Szczecin-Świnoujście i całym Morzem Bałtyckim. Port jest początkowym portem Odrzańskiej Drogi Wodnej i wraz ze stacją kolejową, terminalem celnym, wolnym obszarem celnym, bazą magazynową, parkingami i biurami jest jednym z elementów Śląskiego Centrum Logistyki.

Pierwszy gliwicki port znajdował się w centrum miasta (pomiędzy obecnymi ulicami Dworcową i Zwycięstwa) nad Kanałem Kłodnickim, który prowadził aż do Zabrza. Port zlikwidowano przed II wojną światową po wybudowaniu Kanału Gliwickiego.Dzielnice Gliwic


Gliwice składają się z następujących dzielnic: Baildona, Bojków, Brzezinka, Czechowice, Kopernik, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Politechnika, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki.

Pokaż Gliwice w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: