GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Dąbrowa Górnicza
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Dąbrowa Górnicza

O MIEŚCIE

Dąbrowa Górnicza

województwo:

Śląskie

region:

Zagłębie Dąbrowskie

ziemia:

Małopolska

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Marcin Bazylak

obszar:

188,73 km²

mieszkańcy:

122 451

poczta:

41-300 - 42-530

rejestracje:

SD

KONSULTACJE SPOŁECZNE

96% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Dąbrowie Górniczej konsultacje trwały od 13 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 112 głosów, z czego 107 głosów (96%) było na tak, 5 głosów (4%) na nie. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Dąbrowie Górniczej

Położony w Metropolii Dąbrowa Górnicza jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Dąbrowie Górniczej.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Polecamy: Ślusarz na telefon w Dąbrowie Górniczej

Co wyróżnia Dąbrowę Górniczą


Dąbrowa Górnicza jest największym powierzchniowo miastem GZM i całego województwa. W Dąbrowie Górniczej mieści się największa w Polsce huta stali: ArcelorMittal Poland oddział Dąbrowa Górnicza (dawna Huta Katowice), Koksownia Przyjaźń, założona w 1834 Huta Bankowa, oraz huta szkła, należąca do koncernu Saint-Gobain.

Na terenie Dąbrowy Górniczej znajduje sie część Pustyni Błędowskiej – największego w Polsce pustynnego obszaru lotnych piasków (około 33 km²). Pustynia powstała w wyniku intensywnej działalności okolicznych mieszkańców, przez co poziom wód gruntowych opadł do tego stopnia, że uniemożliwiło to rozwój roślin. W połączeniu z intensywną wycinką lasów na potrzeby górnictwa i hutnictwa, rozwijających się w tych rejonach od Średniowiecza, spowodowało to odsłonięcie ok. 150 km² piasków. Obecnie w obliczu postępującego zarastania pustyni podejmuje się karczowanie, mające na celu uchronienie tego unikalnego obszaru.Dzielnice Dąbrowy Górniczej


Dąbrowa Górnicza składają się z następujących dzielnic: Antoniów, Błędów, Bugaj, Centrum, Gołonóg, Kuźniczka Nowa, Łazy, Łęka, Łosień, Marianki, Okradzionów, Ratanice, Reden, Sikorka, Strzemieszyce Małe, Strzemieszyce Wielkie, Trzebiesławice, Tucznawa, Ujejsce, Ząbkowice. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: Bielowizna, Dziewiąty, Grabocin, Kazdębie, Korzeniec, Lipówka, Łęknice, Mydlice, Piekło, Pogoria, Rudy, Staszic, Trzydziesty, Tworzeń, Wygiełzów, Zakawie.

Pokaż Dąbrowa Górnicza w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: