GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Czeladź
Miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Czeladź

O MIEŚCIE

Czeladź

województwo:

Śląskie

region:

Zagłębie Dąbrowskie

ziemia:

Małopolska

państwo:

Rzeczpospolita Polska

burmistrz:

Zbigniew Szaleniec

obszar:

16,38 km²

mieszkańcy:

32 225

poczta:

41-250 - 41-253

rejestracje:

SBE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

95% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Czeladzi konsultacje trwały od 14 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 588 głosów, z czego 485 głosów (95%) było na tak, 24 głosy (5%) na nie, a 79 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Czeladzi

Położony w Metropolii Czeladź jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Czeladzi.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Czeladź


Miasto powstało w XIII w., dość wcześnie otrzymało prawa miejskie i od 1238 r. wymieniane jest jako miasto. W latach 1443-1790 wchodziło w skład księstwa siewierskiego. Było ważnym ośrodkiem wydobycia węgla kamiennego (kopalnia „Saturn” - dawniej „Czeladź”).

W Mieście funkcjonuje Muzeum Saturn przekształcone z Czeladzkiej Izby Tradycji. Pałac znajduje się w zabytkowej dzielnicy. Niedaleko budynku mieści się: Pałac Saturna - były gmach Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn”, budynek straży ogniowej, osiedle robotnicze i domy urzędnicze kopalni „Saturn”.Dzielnice Czeladzi


Czeladź składają się z następujących dzielnic: Brazylia, Czeladź, Kolonia Małobądz, Kolonia Rożka, Madera, Piaski.

Pokaż Czeladź w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: