GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Chorzów
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Chorzów

O MIEŚCIE

Chorzów

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Andrzej Kotala

obszar:

33,5 km²

mieszkańcy:

109 541

poczta:

41-500 - 41-506

rejestracje:

SH

KONSULTACJE SPOŁECZNE

89% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Chorzowie konsultacje trwały od 12 do 26 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 1350 głosów, z czego 1165 głosów (89%) było na tak, 140 głosów (11%) na nie, a 45 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Chorzowie

Położony w Metropolii Chorzów jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Chorzowie.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Polecamy: Ślusarz na telefon w Chorzowie

Co wyróżnia Chorzów


Na terenie Chorzowa znajduje się Park Śląski – jeden z największych parków miejskich w Europie. zajmujący powierzchnię 620 ha. Park nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska, a realizowana od 1951 roku inwestycja w 75% obejmowała zdewastowane tereny poprzemysłowe (hałdy, odpady pogórnicze, biedaszyby, zapadliska, bagna i wysypiska), a poza tym nieużytki rolnicze Chorzowa i Katowic. Park stanowi też rekreacyjne i kulturalne centrum Metropolii. Na jego terenie znajduje się m.in. Stadion, Śląski Ogród Zoologiczny, Wesołe Miasteczko, Planetarium Śląskie.

Chociaż pierwotnie Park Śląski leżał tylko w części na terenie Chorzowa, obecnie znajduje się w całości w jego granicach. Stało się to w czasie budowy siąsadującego z parkiem katowickiego os. Tysiąclecia, gdy Katowice potrzebowały więcej gruntu na wykonanie inwestycji - wówczas zawarto porozumienie o wymianie terenów, w wyniku czego cały park znalazł się w Chorzowie. Park Śląski nie przynależy jednak do żadnej dzielnicy Chorzowa, co podkreśla jego ogólnoregionalny charakter.Dzielnice Chorzowa


Chorzów składa się z następujących dzielnic: Centrum, Chorzów II, Chorzów Batory, Chorzów Stary. Używane są też zwyczajowe nazwy części miasta: Antoniowiec, Górne Łagiewniki, Klimzowiec, Maciejkowice, Niedźwiedziniec, Nowe Hajduki, Pnioki, Szarlociniec, Średnie Łagiewniki.

Pokaż Chorzów w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: