GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Odkrywali RozbarkUM Bytom / fot. UM Bytom

Rozpoczęliśmy trzeci sezon letnich wycieczek z przewodnikiem po Bytomiu. Wakacyjne odkrywanie naszego miasta niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Dziś miejscy podróżnicy poznawali Rozbark.

Punktualnie o 9.00 pod wodzą przewodniczki Teresy Tworek rozpoczęła się pierwsza, tegoroczna wycieczka. Na zwiedzających czekały różne atrakcje. Pierwszym punktem był Teatr Rozbark, który mieści się w zabytkowej cechowni dawnej Kopalni Rozbark. Następnie grupa udała się do niezwykle interesującej, a niedostępnej na co dzień Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego. Tam można było zobaczyć z bliska wóz bojowy czy pomieszczenia, gdzie szkolą się ratownicy górniczy. Rozbark to jedna z najstarszych części Bytomia posiadająca bogatą historię podczas której mała, śląska wieś stała się centrum przemysłu i właśnie pozostałości po tej historii były kolejnymi punktami na trasie spaceru. Dzisiejsze zwiedzanie zakończyło się w kościele św. Jacka, jednym z najpiękniejszych kościołów nie tylko w Bytomiu, ale i na Śląsku.

Przed nami kolejne wycieczki organizowane przez Biuro Promocji Bytomia i przewodników PTTK. Poniżej szczegółowy harmonogram:

LIPIEC

8 lipca – sobota: Bytomski wymiar sprawiedliwości – od średniowiecza do współczesności - dowiemy się kto i jak karał przestępców w średniowiecznym Bytomiu, gdzie było bytomskie „wieszadło”, w jakim celu wybudowano obecny Urząd Miejski Bytomia, a także odwiedzimy Sąd Rejonowy. Będzie również okazja do wejścia do obiektu na co dzień niedostępnego (dla większości bytomian), czyli do Aresztu Śledczego. Zbiórka o godz. 9.00 w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7. Zapisy trwają do skompletowania grupy 50-osobowej (dzieci od 12 roku życia). Uczestnicy muszą okazać dowód osobisty i nie mogą być karani.

15 lipca – sobota: Poznaj tajemniczą historię schronu i byłego Gimnazjum w Miechowicach. Zbiórka o godz. 10.00, schron przy ul. Kasztanowej w Bytomiu-Miechowicach.

16 lipca – niedziela: Bytomska świątynia Klio, czyli Muzeum Górnośląskie – jedna z najstarszych, (prawie) nieprzerwanie działających placówek kulturalnych w Bytomiu, zwiedzimy obydwa gmachy Muzeum, dowiemy się jaką funkcję pełnił kiedyś gmach przy ul. Korfantego i jakie pamiątki z tamtego czasu zachowały się do dziś, poznamy fascynujące zbiory muzealne i jeden z najciekawszych przykładów architektury modernizmu w Bytomiu. Zapisy do 14 lipca.

22 lipca – sobota: Tajemnice najciekawszych świątyń Bytomia – odwiedzimy najstarszy istniejący bytomski kościół i poznamy jego podziemia, wejdziemy do jedynego barokowego kościoła w Bytomiu, dowiemy się dlaczego na Bytom nałożono klątwę i co wspólnego mieli z tym franciszkanie, następnie przejdziemy do kościoła Św. Trójcy, zachwycającego przykładu bytomskiego neogotyku. Na koniec odwiedzimy bytomską rotundę, czyli modernistyczny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Zbiórka przed Biurem Promocji Bytomia godz. 9.00. Zapisy do 21 lipca.

29 lipca – sobota: Bytom czasów świetności cz.I – odwiedzimy budowle użyteczności publicznej wzniesione na przełomie XIX i XX wieku w centrum miasta, czyli okazałe gmachy szkolne – Szkołę Muzyczną i IV Liceum Ogólnokształcące, wstąpimy do Opery, choć tym razem nie na spektakl, ale żeby zobaczyć zakamarki tego pięknego gmachu w świetle dnia. Na koniec odwiedzimy bytomski Dworzec Kolejowy, skąd kiedyś można było dojechać do Berlina w 4,5 godziny… Zbiórka przed Biurem Promocji Bytomia godz. 9.00. Zapisy do 28 lipca.

SIERPIEŃ

5 sierpnia – sobota: Bytom czasów świetności cz. II - tym razem zobaczymy północną część śródmieścia, wejdziemy do szczeliny przeciwlotniczej na Pl. Akademickim, zobaczymy śmiałe rozwiązania urbanistyczne Pl. Akademickiego i Pl. Słowiańskiego, wejdziemy do niezwykłego kościoła Św. Barbary, a następnie zobaczymy panoramę miasta z wieżyczki Zespołu Szkół Budowlanych. Po drodze zobaczymy znakomicie zachowany zespół zabytkowych willi, zbudowanych w tej części miasta przez zamożnych przedsiębiorców. Zbiórka przed Biurem Promocji Bytomia o godz. 10.00. Zapisy do 5 sierpnia.

12 sierpnia – sobota: Bytomskie zielone płuca – Żabie Doły – czyli opowieść o tym, jak człowiek wydarł przyrodzie rozległe tereny na pograniczu Bytomia i Chorzowa, a następnie jak przyroda cierpliwie je odzyskiwała tworząc w tym miejscu unikalną ostoję ptactwa wodnego, powędrujemy śladami dawnych linii kolejowych i będziemy podglądać przyrodę. Zbiórka pod Biurem Promocji Bytomia. Zapisy do 11 sierpnia. Uwaga! Każdy uczestnik powinien posiadać bilet tramwajowy!

20 sierpnia – niedziela: Historia bytomskich cmentarzy od średniowiecza do współczesności, powędrujemy przez miasto poznając po drodze miejsca pochówków dawnych bytomian – i nie tylko. Odwiedzimy Cmentarz Mater Dolorosa, Cmentarz Żydowski, Cmentarz Ewangelicki przy ul. Powstańców Śl. i Cmentarz Żołnierzy Radzieckich. Zobaczymy najpiękniejsze nagrobki w Bytomiu i dowiemy się, dlaczego Nadburmistrz Brunning nie ma swojej mogiły. Poznamy dramatyczne okoliczności towarzyszące śmierci żołnierzy różnych armii na terenie naszego miasta, i postaramy się zrozumieć jak trudny był XX wiek ... Uwaga! Mężczyźni są proszeni o zwiedzenie Cmentarza Żydowskiego w nakryciach głowy, zgodnie z tradycją żydowską. Zbiórka przed Biurem Promocji Bytomia o godz. 9.00. Zapisy do 18 sierpnia.

26 sierpnia – sobota: Pradzieje Bytomia giną w mrokach dziejów, zapewne już przed rokiem 1000 osiedlili się tutaj ludzie, poznamy najstarsze znane miejsce osadnicze – czyli grodzisko na Wzgórzu Św. Małgorzaty, zobaczymy ciekawą wystawę poświęconą pewnemu tajemniczemu tympanonowi, rozszyfrujemy układ urbanistyczny Bytomia czasów lokacji (1254), odkryjemy relikty murów obronnych i poszukamy średniowiecznych pamiątek w najstarszych bytomskich budowlach. Dowiemy się, skąd dawni bytomianie czerpali wodę pitną, co robili z odpadkami, i gdzie szukali pomocy w przypadku choroby. A na koniec wstąpimy do pewnej kawiarni, mieszczącej się w dawnym magazynie średniowiecznego kupca ... Zbiórka: godz. 9.00. Zapisy do 25 sierpnia.

By wziąć udział w wycieczkach należy wysłać maila na: promo@um.bytom.pl (z tytułem: wycieczka po Bytomiu) lub dokonać zgłoszenia dzwoniąc pod nr tel. 32 386 36 69 lub osobiście w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Koszt każdej wycieczki to 5 zł. Opłaty należy dokonać do piątku przed wycieczką w Biurze Promocji Bytomia.Udostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: