GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Bytom
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Bytom

O MIEŚCIE

Bytom

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Mariusz Wołosz

obszar:

69,44 km²

mieszkańcy:

170 059

poczta:

41-900 - 41-936

rejestracje:

SY

KONSULTACJE SPOŁECZNE

95% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Bytomiu konsultacje trwały od 14 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 415 głosów, z czego 366 głosów (95%) było na tak, 19 głosów (5%) na nie, a 30 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Bytomiu

Położony w Metropolii Bytom jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Bytomiu.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Bytom


Bytom jest starszy od Krakowa, dokładnie 3 lata wcześniej nadano mu prawa miejskie. Początki Bytomia sięgają już XI w., gdy król Bolesław Chrobry na Wzgórzu Małgorzaty zbudował gród obronny. Od XII w. miasto jest siedzibą kasztelanii, rozwinąło się w ważny ośrodek handlowy, rzemieślniczy i górniczy (kopalnie ołowiu i srebra). W 1241 r. Bytom został zniszczony przez Tatarów, w roku 1254 odbudowany i lokowany na prawie magdeburskim.

Pod koniec XIII wieku miasto posiadało mury obronne z łamanego kamienia, z łupinowymi basztami. W XVI wieku fortyfikacje zostały wzmocnione wałem ziemnym. W skład fortyfikacji wchodził także nieistniejący zamek książęcy znajdujący się w miejscu obecnego placu Grunwaldzkiego. Rozkwit gospodarczy przypada na wiek XIV w związku z rozbudową górnictwa i hutnictwa oraz handlem Śląska z Polską.Dzielnice Bytomia


Bytom składają się z następujących dzielnic: Bobrek, Górniki, Karb, Łagiewniki, Miechowice, Osiedle Ziętka, Rozbark, Śródmieście, Stolarzowice, Stroszek, Sucha Góra, Szombierki.

Pokaż Bytom w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: