GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Bojszowy
Gmina wiejska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Bojszowy

O GMINIE

Bojszowy

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

wójt:

Adam Duczmal

obszar:

34,0 km²

mieszkańcy:

7 630

poczta:

43-220

rejestracje:

SBL

KONSULTACJE SPOŁECZNE

92% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Bojszowach konsultacje trwały od 28 kwietnia do 11 maja 2017 roku. Łącznie oddano 183 głosy, z czego 167 głosów (92%) było na tak, 14 głosów (8%) na nie, a 2 głosy były nieważne. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Bojszowach

Położone w Metropolii Bojszowy są atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Bojszowach.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Bojszowy


W 1368 r. Bojszowy (wymienione jako Boyschow) zostały drogą wymiany przekazane przez Jana I Raciborskiego – księcia opawsko-raciborskiego rycerzowi Bierawie oraz jego małżonce Katarzynie, w zamian za wieś Leszczyny. W XV w. nastąpił trwały podział na Bojszowy Dolne i Górne. W 1765 r. w wyniku wojen śląskich Prus z Austrią miejscowość znalazła się w granicach państwa pruskiego, a w 1922 stały się częścią państwa polskiego.

64% terenu gminy stanowią użytki rolne, a 25% to lasy.Sołectwa Bojszów


Bojszowy składają się z następujących sołectw: Bojszowy, Bojszowy Nowe, Jedlina, Międzyrzecze, Świerczyniec.

Pokaż Bojszowy w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: