GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Bieruń
Miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Bieruń

O MIEŚCIE

Bieruń

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

burmistrz:

Krystian Grzesica

obszar:

40,49 km²

mieszkańcy:

19 575

poczta:

43-150, 43-155

rejestracje:

SBL

KONSULTACJE SPOŁECZNE

100% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Bieruniu konsultacje trwały od 12 do 25 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 99 głosów z czego 89 głosów (100%) było na tak, a 10 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

RYNEK PRACY

Praca w Bieruniu

Położony w Metropolii Bieruń jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia. Poznaj rynek pracy w Bieruniu.  Sprawdź aktualne oferty pracy w GZM:

w Urzedzie Metropolitalnym
w jednostkach organizacyjnych

Przeczytaj wiecej o pracy w GZM.

Co wyróżnia Bieruń


Obok Bierunia znajdowała się antyczna osada Leucaristus. Została ona odwzorowana na antycznej mapie Klaudiusza Ptolemeusza z lat 142–147 naszej ery. O tym, że miejscowość ta znajdowała się w sąsiedztwie Bierunia, informuje skorowidz nazw historycznych ORBIS LATINUS oraz wynika to z położenia wśród innych zidentyfikowanych miejscowości Śląska.

W X–XI w. istniał tu otoczony palisadą i niewątpliwie posiadający wieżę obserwacyjną gródek obronny mający za zadanie chronić kupców przeprawiających się przez rzekę. Pozostałość – bieruński kopiec na szczycie którego stoi obecnie XIX-wieczna kapliczka św. Jana Nepomucena. W średniowieczu na pobliskiej Orlej Górce prawdopodobnie oddawano też hołd starosłowiańskiemu bogu Perunowi.Dzielnice Bierunia


Bieruń składają się z następujących dzielnic: Bieruń Nowy, Bieruń Stary, Bijasowice, Czarnuchowice, Jajosty, Kopań, Ściernie, Zabrzeg.

Pokaż Bieruń w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: