GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Rekordowa inwestycja w Piekarach ŚląskichSylwia Łysakowska, acuda / fot. UM Piekary Śląskie

Trwa realizacja największego projektu remontów budynków w historii Piekar Śląskich - kompleksowa rewitalizacja os. Wieczorka, która obejmuje termomodernizację oraz przyłączenie łącznie 81 budynków mieszkalnych do sieci centralnego ogrzewania. Projekt ten uzyskał rekordowe dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Blisko sto milionów złotych władze miasta wydadzą na kompleksowy remont Osiedla Wieczorka. Pieniądze będę pochodzić z rekordowego dofinansowania przyznanego przez WFOŚiGP, z Unii Europejskiej oraz z kasy miasta. Ten rekordowy projekt rewitalizacyjny zakłada zmianę systemu ogrzewania budynków – zlikwidowane zostaną wszystkie piece węglowe, a 81 budynków zostanie podłączonych do centralnego ogrzewania. Następnie zostanie wykonana kompleksowa termomodernizacja.

– Koniec z nieszczelnymi kominami, ryzykiem zaczadzenia, nieszczelnymi oknami, wilgocią, czy sypiącymi się tynkami. W ciągu czterech lat osiedle całkowicie się zmieni. Architekci wzorowali się na najlepszych rozwiązaniach krajowych i zagranicznych – podkreśla Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

W pierwszej kolejności podłączone zostanie centralne ogrzewanie. Koszty doprowadzenia ciepła do budynków poniesie MPEC, który już przygotowuje się do tej inwestycji. Następnie zostaną wykonane instalacje wewnętrzne i rozpocznie się termomodernizacja. W pierwszym etapie remont obejmie budynki, następnie infrastrukturę: drogi, chodniki, trawniki i otoczenie budynków.

– Chcemy aby inne miasta mogły wzorować się na tym przykładzie. Kiedy zaczynaliśmy się przygotowywać do tego projektu niewiele osób chciało uwierzyć w tę ideę – mówi Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich – Przyznaję, że czasem patrząc na jego skalę sam nie wierzyłem, że damy sobie z tym radę. Mimo wszystko postawiliśmy wszystko na jedną kartę.

Na elewacjach pojawi się biały kolor w połączeniu z innymi barwami. Osiedle zostało podzielone na kwadraty, które zyskają własną, niezależną kolorystykę. – Co więcej, budynki będą się różnić między sobą odcieniami. To na pewno odważna zmiana, ale projektanci chcieli aby było to modelowe osiedle i przykład ciekawej architektury – dodaje Krzysztof Turzański.

Jak wygląda harmonogram prac? W 2018 rozpoczynają się prace na starym osiedlu na ul. Andersa, Maczka, Papieża Jana Pawła II i Waculika. W 2019 prace będą kontynuowane na ulicy Maczka, Jana Pawła II, Waculika a następnie przeniosą się na ul. Armii Krajowej, Jankego, Okulickiego, Mastalerza. Rok 2020 to dalsze prace na Maczka, Armii Krajowej, Hallera, Kleeberga. Rewitalizacja zakończy się w 2021 roku pracami na Maczka, Waculika i Roweckiego.

– Każdy z 81 budynków ma osobną dokumentację – liczącą około 160 stron. Razem kilkanaście tysięcy stron. Podobno jesteśmy jedynym miastem przygotowanym do tak kompleksowego projektu. Dokumenty do WFOŚ przywoziliśmy ciężarówką – mówi Sława Umińska-Duraj.

To był ogrom pracy, który wykonali pracownicy ZGM, a także wydział UM zajmujący się pozyskiwaniem środków zewnętrznych i urzędnicy powołani do specjalnego zespołu pracującego nad przygotowaniem wniosku. Warto podkreślić, że bez pieniędzy zewnętrznych nie byłoby szans na realizację projektu.

Miasto pozyskało 50 milionów z WFOŚ, na które składają się: dotacja bezzwrotna w wysokości 30 mln złotych oraz nieoprocentowana pożyczka w wysokości 20 mln. Wkład własny do tego projektu wynosi 25 mln złotych – na co składa się 20 milionów z miejskiej kasy i 5 mln, które pokrywają właściciele mieszkań. Pożyczka będzie spłacana przez 20 lat. Miasto 22 mln, a właściciele 5 mln. Łącznie poniesione koszty realizacji projektu wyniosą: 30 mln po stronie WFOŚ, 40 mln po stronie miasta i 10 mln po stronie właścicieli mieszkań.

Poza tym wyremontowanych zostanie jeszcze 5 budynków należących w całości do miasta. Środki na ten cel oraz remont budynku przedszkola (będzie dopasowany kolorystycznie do koncepcji) pochodzą z funduszy Unii Europejskiej. Całkowity koszt rewitalizacji szacowany jest na blisko 100 milionów złotych.

Fotografia przedstawia konferencję prasową na rewitalizowanym osiedlu, w której wzięli udział wiceprezydent Krzysztof Turzański, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot, dyrektor ZGM w Piekarach Wioletta Bielawska oraz członek zarządu MPEC w Piekarach Bartosz Szuber.Udostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: