Marlena Cieszkowska-Szczepaniak / fot. INDUSTRIADA, YouTube Miastowo
Przemysłowe serce Śląska zabije ponownie już 26 września! To właśnie wtedy odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego INDUSTRIADA – święto Szlaku Zabytków Techniki. Jeśli zatem brakuje Wam festiwalowego klimatu i wyjątkowego charakteru industrialnego Śląska, nie może Was tam zabraknąć. Tegoroczna (jedenasta już) edycja będzie wprawdzie nieco inna, niż wszystkie poprzednie, jednak możemy zagwarantować, że będzie się działo. Poniżej znajdziecie listę obiektów biorących udział w INDUSTRIADZIE 2020 oraz opis przebiegu imprezy.
INDUSTRIADA 2020 – Motyw przewodni
INDUSTRIADA z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Podczas trwania poprzedniej edycji został pobity rekord frekwencji – w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 tysięcy osób z całej Polski. Wszystko za sprawą wspaniałych atrakcji, ciekawych obiektów i przemyślanych motywów. Trzeba przyznać, że tegoroczny temat INDUSTRIADY wzbudza wyjątkową ciekawość. Hasłem przewodnim jest bowiem Natura w Przemyśle. Choć wydawać by się mogło, że INDUSTRIADA zrzesza swoim motywem dwa zupełnie różne światy, organizatorzy widzą sprawę nieco inaczej. Czego zatem możemy się spodziewać po INDUSTRIADZIE 2020? Czy natura ponownie wejdzie do świata przemysłu? A może tak naprawdę nigdy z niego nie wyszła? Odpowiedzi na te pytania z całą pewnością znajdziemy podczas trwania festiwalu.
Muzea, galerie, czy kolej wąskotorowa?
Tegoroczne wydarzenie potrwa zaledwie jeden dzień, dlatego warto nieco wcześniej zapoznać się z listą dostępnych atrakcji. W jedenastej edycji INDUSTRIADY bierze udział aż 36 obiektów – 34 obiektów Szlaku Zabytków Techniki oraz 2 obiekty zaprzyjaźnione. Zapalonych zwolenników muzeów z całą pewnością zainteresują takie atrakcje, jak na przykład: Muzeum Ustrońskie, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych i Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Kładziemy jednak nacisk, że to nie jedyne atrakcje, które biorą udział w tegorocznej INDUSTRIADZIE.
Dla amatorów galerii obowiązkowymi punkami na mapie festiwalu będą: Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi oraz Galeria Szyb Wilson w Katowicach. A może wolicie nieco inną formę sztuki? Wśród obiektów cieszących się dużą popularnością możemy wymienić na przykład: Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu, Radiostację w Gliwicach, Familoki w Czerwionce-Leszczynach oraz Wieże KWK w Świętochłowicach. Szczególną uwagę warto zwrócić również na industrialne osiedla Katowic, które są prawdziwą gratką dla miłośników architektury: Nikiszowiec oraz Giszowiec. Pełną listę obiektów biorących udział w INDUSTRIADZIE 2020 można znaleźć na stronie www.industriada.pl.
Start i meta – INDUSTRIADA 2020
Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się już w ostatnią sobotę września (26.09). Start imprezy nastąpi w Zabrzu w Sztolni Królowa Luiza. Jesteśmy przekonani, że rozpoczęcie eventu zrobi wrażenie na nawet największych sceptykach – w Strefie Carnall zostanie bowiem uruchomiona maszyna parowa, która stanowi jeden z cenniejszych zabytków w całej Europie. Dodatkowo z maszyny będzie unosił się pomarańczowy dym, co w jednoznaczny sposób nawiązuje do symboliki i barw festiwalu.
Zakończenie INDUSTRIADY natomiast będzie miało miejsce w Browarze Obywatelskim w Tychach. To właśnie tam odbędzie się koncert Mary Spolsky oraz wyjątkowy pokaz mappingu.
Obostrzenia obowiązujące na festiwalu
Jak wspominaliśmy już wyżej, INDUSTRIADA 2020 odbędzie się w nieco innej formie, niż wszystkie poprzednie edycje. Organizatorzy podkreślają, że pierwszorzędną kwestię stanowi dla nich zapewnienie uczestnikom eventu wszelkich środków bezpieczeństwa. W związku z tym wszyscy goście znajdujący się na terenie imprezy zobowiązani są do przestrzegania wszelkich obostrzeń, które będą wtedy obowiązywać. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną niektóre z wydarzeń odbędą się bez udziału publiczności – transmisja z ich przebiegu będzie dostępna w telewizji oraz w mediach społecznościowych.