GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Terytorialsi z Katowic i Gliwic pomagają na przejściach granicznychMonika Ligejka / fot. 13 ŚBOT

Ponad 600 żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Terytorialnej zaangażowanych w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i wsparcie lokalnej społeczności w czasie pandemii.
Górnośląscy terytorialsi z województwa śląskiego i opolskiego wspierają straż graniczną na pięciu przejściach granicznych i na lotnisku Katowice-Pyrzowice (Katowice Airport), patrolami pieszymi oraz na quadach pilnują granic w miejscach, w których do tej pory odbywał się normalny ruch.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej wspiera także obydwa regiony logistycznie do działań wykorzystywane są wojskowe maszty oświetleniowe, namioty a także samochody ciężarowe i osobowe. Na wniosek wojewody śląskiego żołnierze działają także na rzecz szpitali między innymi pomagając w transporcie sprzętu medycznego i rzeczy niezbędnych do przygotowania do działania szpitali przekształconych w związku z pandemią w szpitale zakaźne.

To jednak nie wszystko – terytorialsi pomagają także mieszkańcom województw śląskiego i opolskiego. Pod ich opieką jest blisko 40 kombatantów, z którymi są w stałym kontakcie. Są także gotowi by w każdej chwili wesprzeć osoby przebywające na przymusowej kwarantannie.


Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji przeszła w stan 12-godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6-godzinną gotowość do podjęcia działań.

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) należą do jednej z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych RP, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. WOT przeznaczone są do prowadzenia działań obronnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi oraz wsparcia elementów układu pozamilitarnego, prowadzenia samodzielnych działań niekonwencjonalnych, przeciwdywersyjnych i przeciwdesantowych, udziału w zabezpieczeniu przyjęcia i rozwinięcia sojuszniczych sił wzmocnienia w nakazanych rejonach, realizacji przedsięwzięć z zakresu: zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków, ochrony mienia, akcji poszukiwawczo-ratowniczych, a także do prowadzenia działań informacyjnych.

13. ŚBOT jest związkiem taktycznym Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Formowanie śląskiej jednostki rozpoczęto w styczniu 2018. Po 10 miesiącach brygada przekroczyła planowany stan ukompletowania przeprowadzając szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Dowództwo brygady ma swoją lokalizację w Katowicach, a 131 batalion lekkiej piechoty w Gliwicach. Pozostałe bataliony ŚBOT skoncentrowane są w Kuźni Raciborskiej i Cieszynie.
Udostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: