GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Capgemini zatrudni w Katowicach prawie 200 osóbArkadiusz Lorenc / fot. prasowa Capgemini

Rekrutacja we wszystkich sześciu oddziałach firmy Capgemini w Polsce jest otwarta. W Katowicach firma, która obecna jest w naszym kraju od 1996 roku, planuje zatrudnić jednak najwięcej, bo aż około 200 osób w tym roku. Najbardziej poszukiwane są osoby znające języki obce, przede wszystkim angielski, niemiecki, francuski i niderlandzki. Firma zatrudni też inżynierów i administratorów sieci i infrastruktury, a także konsultantów oraz architektów z obszarów: automatyzacji, wirtualizacji, rozwiązań chmurowych, bazodanowych, serwerowych, sieciowych oraz Business Intelligence.

Biznes i technologia

Firma Capgemini obchodziła w ubiegłym roku 50-lecie istnienia na świecie i 21-lecie obecności w Polsce. Obecnie firma, która realizuje różnorodne projekty z zakresu nowoczesnych technologii, automatyzacji procesów zarządzania przedsiębiorstwami, zatrudnia w całej Polsce 7742 osoby. Zespół Capgemini w Katowicach stanowi blisko 25 procent (24,39%) tej liczby. I będzie się rozrastać.W Katowicach znajdują się dwie jednostki Capgemini: Business Services, zajmujące się obsługą procesów biznesowych i zarządzania przedsiębiorstwami będącymi klientami firmy, oraz Cloud Infrastructure Services, zapewniające wsparcie techniczne.

Języki górą

Kandydaci myślący o karierze w Capgemini powinni przede wszystkim mówić po angielsku i, w najlepszej sytuacji, znać jeszcze jeden język obcy. Obecnie firma najbardziej poszukuje osób mówiących po niemiecku, francusku, niderlandzku, ale też w innych językach, jak hiszpański, włoski czy języki skandynawskie: norweski, duński, szwedzki.

- Znajomość języków obcych jest kluczowa w przypadku pracy w sektorze usług dla biznesu. Niemieckie społeczeństwo, na przykład, zmaga się z ograniczonym przyrostem naturalnym, a deficyt na rynku pracy za naszą zachodnią granicą powoduje, że coraz więcej projektów trafia do Polski. Dla Francji natomiast od wielu lat Polska jest naturalnym partnerem biznesowym, więc zapotrzebowanie na osoby z francuskim nie słabnie i trend ten nie zmieni się w najbliższym roku - mówi Marcin Nowak, VP ABSL i Dyrektor Zarządzający Cloud Infrastructure Services CEE, Dyrektor Globalnej Sieci Wsparcia DSS w Capgemini.

Ale język jest tylko narzędziem, które pozwala pracownikom komunikować się ze sobą w ramach zespołu lub rozmawiać z klientami. W zależności od tego, czy pracują w biznesie, czy zajmują się technologiami, powinni posiadać jeszcze dodatkowe kompetencje.

- Nadal stawiamy na umiejętność pracy zespołowej w trybie projektowym - potwierdza Nowak.

Nowak wyjaśnia, że nowe stanowiska pracy, które powstają z każdym rokiem, często ulegają po jakimś czasie transformacji, a pracownicy otrzymują nowe zadania i trafiają do innych zespołów.

- Nie każdy potrafi odnaleźć się w takim środowisku, dlatego warto ćwiczyć w sobie tę umiejętność. W erze transformacji cyfrowej, która nastała, coraz więcej firm działa w trybie projektowym, Capgemini również, i w związku z tym kandydaci powinni wykazywać elastyczność i akceptować zmiany - dodaje Marcin Nowak.

Aż do końca kwietnia Cloud Infrastructure oferuje nowozatrudnionym pracownikom powitalny bonus rekrutacyjny. Premia w wysokości 3000 PLN brutto przyznawana jest każdemu nowemu pracownikowi, zatrudnionemu na stanowisko doradcy klienta (Customer Service Advisor German Speaker), mówiącemu w języku niemieckim, a także każdej osobie zatrudnionej jako pracownik biurowy z językiem niemieckim. Jeśli chodzi o kompetencje techniczne, Marcin Nowak z Capgemini wymienia znajomość technologii JAVA, PHP czy .NET.

- To trend ogólnorynkowy. Nadal będzie rosła ilość projektów, które je wykorzystują, ale jednocześnie warto zwrócić uwagę na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z umiejętnościami programowania w systemach aplikacji mobilnych Android czy iOS - podkreśla Nowak.

Praca zdalna - nowe możliwości dla każdego?

Capgemini oferuje również możliwość pracy zdalnej osobom, które zechcą podjąć zatrudnienie na stanowisku doradcy klienta (Customer Service Advisor), posługujących się językiem niemieckim, niderlandzkim lub fińskim. Firma, po wstępnym przeszkoleniu nowych pracowników w trybie stacjonarnym w Katowicach lub Opolu, umożliwia wykonywanie pracy zdalnie w pełnym wymiarze godzin w miejscu zamieszkania.

Nie tylko praca

Capgemini to nie tylko miejsce pracy, lecz społeczność. Widać to chociażby po projektach angażujących pracowników społecznie, w które angażują się nasi pracownicy - mówi Monika Chajdacka, dyrektor HR.

Capgemini prowadzi program grantowy „Inwestujemy w dobre pomysły”, który jest odpowiedzią na wiele oddolnych inicjatyw pracowników firmy. Regularnie zwracają oni uwagę na istotne problemy społeczne w swoim otoczeniu i chcą się angażować w ich rozwiązanie. - Na koniec każdego roku sporządzamy raport, w którym przeczytać można o zrealizowanych projektach. W tym roku nasi pracownicy zorganizowali między innymi zajęcia z robotyki dla przedszkolaków i kadry pedagogicznej jednego z myślenickich przedszkoli, podczas których budowali ze specjalnych klocków roboty, a potem programowali je tak, by wykonywały określone czynności. Dzieci z czterech gliwickich domów dziecka mogły z kolei spędzić dzień nad jeziorem Dzierżno Małe w Pyskowicach. Brały udział w zajęciach z ratownictwa medycznego, odbyły przeszkolenie żeglarskie, mogły popływać na kajakach, rowerach wodnych i innych sprzętach. Otrzymały też pamiątkowe upominki.

Nie wszystkie inicjatywy, które wykraczają poza codzienne obowiązki pracowników Capgemini, to jednak inicjatywy oddolne. Firma dba także o swój zespół organizując dla niego wiele wydarzeń. Najbliższe zaplanowano już 8 marca.

Będziemy obchodzić w Capgemini Międzynarodowy Dzień Kobiet, bo trzeba wiedzieć, że nasza firma aktywnie promuje udział kobiet w biznesie. 57% pracowników firmy w Polsce to kobiety! Mamy specjalny program rozwojowy dla kobiet, które chcą rozwijać z nami swoją karierę na ścieżce menadżerskiej. Program ten to 12 miesięcy regularnych szkoleń e-learningowych dotyczących autoprezentacji, zarządzania, motywowania, wystąpień publicznych, w tym niemal tydzień w naszym ośrodku szkoleniowym we Francji - mówi Monika Chajdacka.

O firmie Capgemini

Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, którego celem jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań oraz udostępnienie całej gamy nowych możliwości klientom w rozwijającym się informatycznym świecie cyfryzacji, chmury i platform. Capgemini, opierając się na swojej 50-letniej tradycji i szerokiej wiedzy branżowej, umożliwia organizacjom realizację ich ambicji biznesowych, udostępniając szereg usług, od strategii po działalność operacyjną. Capgemini kieruje się przekonaniem, że wartość biznesowa technologii pochodzi od ludzi i ma im służyć. To wielokulturowa firma, licząca 200 000 pracowników zatrudnionych w ponad 40 krajach. Grupa odnotowała światowy przychód na poziomie 12,8 mld EUR.

Rozpocznij karierę w Capgemini:

Udostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: